avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozitare 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozitare 2018

Buna seara! Daca sunt pfa, dar incasarile mele lunare au fost si pana in 2018 sub 1900 lei pe luna, activitatea pe care o prestez ca pfa nefiind principala sursa de venit, voi fi nevoita sa achit contributiile aferente salariului minim, respectiv 1900? Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: andreeac89 , utilizator 14:52, 15 Ianuarie 2018
Nu se ia in calcul venitul din salariu ci cele din activitati independente, din inchiriere, din investitii si dividende, etc. Daca toate astea adunate pentru tot anul 2017 au fost sub 22800 lei , nu depuneti declaratia 600 si nu platiti cas si cass.
Permiteti-mi sa reformulez. Eu voiam sa aflu daca in cursul anului 2018 veniturile mele lunare nu vor depasi 1900 lei, voi fi nevoita sa achit CAS si CASS in 2019 pentru 2018 conform salariului minim pe economie, desi nu am atins/depasit acest salariu minim ( din venituri independente)? As dori sa stiu acest lucru, sa vad daca se mai renteaza sa mai detin activitatea ca si PFA sau nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie si sanatate 2018 marin05 marin05 Buna ziua, daca o PFA la norma de venit, a avut in 2017 norma de venit in valoare de 15 000 lei, in 2018 este obligata la plata pensiei si sanatatii? Multumesc! (vezi toată discuția)
Impozit, cas , cass pe dividente ? alex5 alex5 Buna ziua, aud tot felul de discutii pe tema noilor prevederi legislative dar nu mi-e clar : in cazul unui salariat normal cu contract de munca pe termen ... (vezi toată discuția)
Cas cass 2018 steef steef In anul fiscal precedent (2017) am realizat venituri din activitati independente-profesii liberale(peste 22.800 lei/an) si din ... (vezi toată discuția)