Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Proces de tăgadă
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Proces de tăgadă

As avea și eu o întrebare. Eu vreau să deschid proces de tăgadă a paternității. Fostul meu soț mi-a dat o declarație notariala când am scos certificatul copilul în care specifica ca el nu este tatăl copilului și ca noi eram despărțiți de aproape jumătate de an pana la data conceperii copilului. Copilul poartă numele meu, și sentința de divorț a fost dată inainte de nașterea copilului. Mai am nevoie și de alte dovezi ca sa demonstreze că nu el este tatăl?
Va mulțumesc frumos
Buna ziua,
Dumneavoastra doriti ca la rubrica tata a minorului sa fie linie?
Cred ca acele acte de care vorbiti sunt suficiente.
S-ar putea sa fie nevoie si de ADN!
Nu ,nu vreau să fie linie pentru ca eu și tatăl biologic al copilului ne-am căsătorit și vrem să trecem copilul pe numele tatălui biologic
Atunci nu e numai o tagada de paternitate ci si o stabilire a paternitatii. Puteti incerca dar eu nu stiu sa existe sentinte pronuntate numai in baza declaratiilor partilor si a martorilor, proba cea mai concludenta este cea ADN.
As mai avea o întrebare. Eu locuiesc cu copilul în județ diferit de fostul soț.
Unde trebuie sa deschid procesul de tăgadă și stabilirea paternității, la mine în oraș sau la fostul soț?
Va mulțumesc
Minorul va fi titularul actiunii, iar competenta instantei este atrasa de domiciliul minorului (si implicit a dvs).