Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... in cazul unui divort prin acordul sotilor, la Starea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

in cazul unui divort prin acordul sotilor, la Starea civila, se stabileste si pensia alimentara pentru copii ?

O verisoara vrea sa divorteze prin acord comun
la ofiterul Starii civile.
Are impreuna cu sotul
3 copii si o casa la tara,
insa casa este doar pe numele sotului,
dar este cumparata de amandoi, in timpul casatoriei.

Sotul a inselat-o de mai multe ori
l-a iertat, dar acum
sotul vrea sa oparaseasca si
saparaseascasi copiii
si sa ramana cu cealalta femeie.

Va rog un sfat
in cazul unui divort prin acordul sotilor, la Starea civila,
cu privire la modul cum se procedeaza:
cum se stabileste si pensia alimentara pentru copii ?
dar impartirea bunurilor /casei ?

Verisoara nu are loc de munca. A lucrat in Italia.
Sotul ei lucreaza in Italia,
efectuand diverse lucrari de instalatii
la diverse societati care il solicita.

oanaportar, utilizator
Buna seara,
Da, se stabilesc TOATE problemele normale ale unui divort, inclusiv pensia alimentara, program de vizitare, etc.
Buna seara,

Art. 397
Exercitarea autorităţii părinteşti de către ambii părinţi
După divorţ, autoritatea părintească revine în comun ambilor părinţi, afară de cazul în care instanţa decide altfel.
Exercitarea autorităţii părinteşti de către un singur părinte
(1) Dacă există motive întemeiate, având în vedere interesul superior al copilului, instanţa hotărăşte ca autoritatea părintească să fie exercitată numai de către unul dintre părinţi.
(2) Celălalt părinte păstrează dreptul de a veghea asupra modului de creştere şi educare a copilului, precum şi dreptul de a consimţi la adopţia acestuia.

Parere personala

Din textul de lege rezulta faptul ca INSTANTA se pronunta cu privire la exercitarea autoritatii parintesti.

Parerea mea ca la notar sunt eludate disp art.Art. 264

Ascultarea copilului

(1) În procedurile administrative sau judiciare care îl privesc, ascultarea copilului care a împlinit vârsta de 10 ani este obligatorie. Cu toate acestea, poate fi ascultat şi copilul care nu a împlinit vârsta de 10 ani, dacă autoritatea competentă consideră că acest lucru este necesar pentru soluţionarea cauzei.

(2) Dreptul de a fi ascultat presupune posibilitatea copilului de a cere şi a primi orice informaţie, potrivit cu vârsta sa, de a-şi exprima opinia şi de a fi informat asupra consecinţelor pe care le poate avea aceasta, dacă este respectată, precum şi asupra consecinţelor oricărei decizii care îl priveşte.

(3) Orice copil poate cere să fie ascultat, potrivit prevederilor alin. (1) şi (2). Respingerea cererii de către autoritatea competentă trebuie motivată.

(4) Opiniile copilului ascultat vor fi luate în considerare în raport cu vârsta şi cu gradul său de maturitate.

(5) Dispoziţiile legale speciale privind consimţământul sau prezenţa copilului, în procedurile care îl privesc, precum şi prevederile referitoare la desemnarea de către instanţă a unui reprezentant în caz de conflict de interese rămân aplicabile.

Cu toate ca art 375 alin 2 prevede posibilitstea desfacerii casatoriei prin notar chiar cu copii minori

Mai cred ca divortul cu minori prin notar poate fii ANULABIL

Cu stima :

Avocat Minoi Marian, Avocat
Aoleu, aoleu.. Nu pot divorta la starea civila pt ca au copii.
Pot divorta la notar doar daca va exista intelegere pt toate aspectele adica sa exercite impreuna autoritatea parinteasca, sa existe intelegere in ce priveste locuinta copiilor, programul de ralatii cu copiii si in privinta pensiei, deci nu stabileste noraul pensia, ci cei 2 parinti trebuie sa se inteleaga asupra ei.
Ancheta sociala se efectueaza si in caul divortului la notar, si daca raportul e negativ in ce priveste locuinta copiilor, notarul ii trimite la instanta.

Sotul a inselat-o de mai multe ori
l-a iertat, dar acum
sotul vrea sa oparaseasca si
saparaseascasi copiii
si sa ramana cu cealalta femeie.

Incercati sa scrieti corect ca sa se inteleaga ce vreti.

Par ca nu se inteleg asa ca vor divorta doar in instanta.
De asemenea, partajul nu se faca la starea civila, ci doar la notar daca se inteles sau in instanta, cu costuri pe masura, daca nu se inteleg.
Scuze pentru textul scris asa ,...
scriu un text corect,
insa se salveaza asa....
Va multumesc tuturor pentru timpul acordat si pentru sfaturi !