Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie

Buna seara, am si eu o situatie la care nu gasesc raspuns. La primul copil am beneficiat de indemnizatie timp de 2 ani, in ultima luna de luat indemnizatia primului copil am ramas gravida , intre timp firma la care am lucrat a dat faliment. Nu am apucat sa ma angajez in alta parte dupa terminarea indemnizatiei primului copil. In luna mai voi naste pe cel de al doilea copil. Mai pot beneficia de o indemnizatie in cazul acesta? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns ! Va multumesc!

Perioada eligibila pentru CCC2 : iunie 2016 - mai 2018

Precizati exact statul dvs in aceasta perioada.
Primul copil s a nascut in 2015 in luna iulie. Indemnizatia am luat o pe 2 ani pana in luna iulie 2017 luna in care am ramas gravida cu cel de al doilea copil. Urma sa ma angajez insa am asteptat un raspuns de la cresa . In august am primit confirmarea sarcinii. Somaj sau un venit in momentul de fata nu am, doar sotul lucreaza. nu am fost primita la un loc de munca deoarece nu primeau gravide. Acum urmeaza sa nasc la sfarsitul lunii apriilie inceputul lunii mai anul curent. Sper ca am inteles bune intrebarea dumneavoastra. Va multumesc pentru raspuns!
Buna seara! Exista vre un ajutor pentru situatia mea ?