avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infiintare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infiintare ONG

As dori sa imi deschid un ong pt catei.Ce cheltuieli presupune acesta si care sunt conditiile?
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 04:29, 17 Februarie 2018
Rezervarea denumirii-Ministerul Justitiei
Intocmirea documentatiei aferente sediului social(contract de inchiriere, contract de comodat)
Intocmirea actelor constitutive ale asociatiei
Actul constitutiv
Statutul
Pentru infiintarea unei asociatii/ONG este nevoie de un patrimoniu initial, in cazul asociatiei este la valoarea unui salariu minim pe economie, la data constituirii asociatiei, acesta putand fi alcatuit din numerar sau din aport in natura. Acesta se constituie prin depunera banilor la o unitate bancara
Cazierul fiscal al membrilor fondatorilor se obtine la ANAF-ul de la domiciliul acestora
Dobandirea personalitatii juridice prin solutionarea dosarului de catre instanta de judecata si atribuirea personalitatii juridice a asociatiei
Legalizarea Incheierii si obtinerea Certificatului de inscriere in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor
Certificatul de inregistrare fiscala se obtine de la ANAF

Ordonanţa Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii si fundaţii, modificata si completată prin OG 37/2003 fiind aprobată prin Legea 245/2005
Informatiile acestea nu mai sunt toate actuale !
Patrimoniul initial trebuie sa fie minim 200 lei, nu minim un salariu minim brut pe economie.
Certificat de cezier fiscal se obtine de la orice organ fiscal care are serviciu de cazier, nu mai trebuie cerut de la cel de care apartine domiciliul celui in cauza....
Pasii sunt mai multi....

Cabinet avocat CALIN SIMONA-FLORENTINA a scris:

Rezervarea denumirii-Ministerul Justitiei
Intocmirea documentatiei aferente sediului social(contract de inchiriere, contract de comodat)
Intocmirea actelor constitutive ale asociatiei
Actul constitutiv
Statutul
Pentru infiintarea unei asociatii/ONG este nevoie de un patrimoniu initial, in cazul asociatiei este la valoarea unui salariu minim pe economie, la data constituirii asociatiei, acesta putand fi alcatuit din numerar sau din aport in natura. Acesta se constituie prin depunera banilor la o unitate bancara
Cazierul fiscal al membrilor fondatorilor se obtine la ANAF-ul de la domiciliul acestora
Dobandirea personalitatii juridice prin solutionarea dosarului de catre instanta de judecata si atribuirea personalitatii juridice a asociatiei
Legalizarea Incheierii si obtinerea Certificatului de inscriere in Registrul Asociatiilor si Fundatiilor
Certificatul de inregistrare fiscala se obtine de la ANAF

Ordonanţa Guvernului nr. 26/2000 cu privire la asociaţii si fundaţii, modificata si completată prin OG 37/2003 fiind aprobată prin Legea 245/2005

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se infiinteaza un ong? adrianacab adrianacab CUM SE INFIINTEAZA UN ONG?VA ROG SA-MI SPUNETI DE CE ACTE AM NEVOIE SI UNDE SE DEPUN, SI PASII PE CARE TREBUIE SA II URMEZ?TREBUIE MINIM 3 ASOCIATI?ACESTIA POT ... (vezi toată discuția)
Fundatii si asociatii ! ITD ITD va rog sa-mi spuneti care este suma minima necesara(capital social/patrimoniu)pentru infiintarea unei fundatii sau asociatii?Si inca ceva.Este adevarat ca si ... (vezi toată discuția)
Infiintare ong Cattani Cattani Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru a infiinta un ONG!Multumesc! (vezi toată discuția)