Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intravilan

va rog frumos sa ami spuneti cum pot sa aflu sigur daca terenul meu este intravilan?
de la cine l-am cumparat mi-a zis ca este intravilan dar mi-sa spus ca nu pot sa-mi construiesc casa pe el
planet, utilizator
Buna seara! Cereti informatii de la cartea funciara, in mod normal trebuia sa aveti un extras cand l-ati cumparat.
Din pv de vedere cadastral terenul poate avea profilul intravulan - asta se afla din cartea funciara.
Dar terenul trebuie sa fie si construibil sa indeplineasca o serie de conditii prevazute de lg 50. (Raport lungime latime, suprafata, sa fie in zona rezidentiala nu industriala, distanta pana la liniile electrice aieriene, etc.)
Prin obtinerea unui certificat de urbanism de la primarie puteti afla conditiile de construire.