avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

intravilan

va rog frumos sa ami spuneti cum pot sa aflu sigur daca terenul meu este intravilan?
de la cine l-am cumparat mi-a zis ca este intravilan dar mi-sa spus ca nu pot sa-mi construiesc casa pe el
Ultima modificare: Miercuri, 17 Ianuarie 2018
planet, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristian Fara , Expert cadastru autorizat ANCPI / OCPI 14:17, 18 Ianuarie 2018
Buna seara! Cereti informatii de la cartea funciara, in mod normal trebuia sa aveti un extras cand l-ati cumparat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pv de vedere cadastral terenul poate avea profilul intravulan - asta se afla din cartea funciara.
Dar terenul trebuie sa fie si construibil sa indeplineasca o serie de conditii prevazute de lg 50. (Raport lungime latime, suprafata, sa fie in zona rezidentiala nu industriala, distanta pana la liniile electrice aieriene, etc.)
Prin obtinerea unui certificat de urbanism de la primarie puteti afla conditiile de construire.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hala productie publicitara mirelahanganu mirelahanganu Buna ziua , Vreau sa cumpar o bucata de teren de aprox 500 mp . Inainte de a-l cumpara am inteles ca trebuiesc indeplinite niste conditii . Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Teren intravilan arabil nicolae m nicolae m buna seara ! am cumparat un teren intravilan arabil cu numar cadastral si inscris in cartea funciara si vreau sa construiesc pe el, se poate?ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Cumparare pamant andreisuciu73 andreisuciu73 buna tuturor.as vrea sa stiu la cumpararea unui teren care in cartea funciara ii trecut ca si teren arabil,cu suprafata de 650m cat m ar costa toate taxele la ... (vezi toată discuția)