avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2148 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Telefon uitat in America...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Telefon uitat in America...

Mi-am uitat telefonul secundar la niste rude cand am fost in America, E un iphone 6 uzat, vechi de cativa ani, In caz ca il trimit la posta, va trebui sa platesc taxe vamale ca sa imi recuperez telefonul?
Cel mai recent răspuns: Avocat Minoi , utilizator 22:29, 17 Ianuarie 2018
Buna seara ,

O intrebare grea.

Puteti incerca ca odata cu trimiterea telefonului sa trimita si actele aferente lui.
contract de vinzare cumparare si eventual factura.
daca este vechi,,de citiva ani ,,s-ar putea sa scapati fara taxe.
Interesati-va mai bine la vama de care apartineti. ei cunosc mai in amanunt procedura.

Cu stima.
Buna seara ,

vama se face pe valoarea declarata a coletului din cite cunosc.
daca valoarea nu este mare ,probabil ca nici taxa nu este mare.
Trebuie sa cintariti daca se merita sa-l mai primiti sau cumparati alt tip de tel din tara.

ramane la apreciera D-voastra

Cu speranta ca v-am fost de folos va urez succes
Buna seara, multumesc pentru raspunsuri.
Il vreau pentru ca am poze si alte fisiere pe el, Valoarea lui reala de piata este cca 150 usd. MI-l pot trimite ca gift. mai platesc taxe?
Nu stiu exact ,banuies ca da ,dar la valoarea de 150 $ valoarea este mica . Incercati poate se merita .
Interesati-va la vama ,ca nu-i mare problema.O intrebare nu strica.

Cu atat pot sa va ajut .
cu stima.
Multumesc. Am incercat la tel. dar nu raspunde nimeni. Incerc sa merg pana acolo desi sunt niste cozi....

Alte discuții în legătură

Vamuirea sau taxarea coletelor din china ContSters200730 ContSters200730 Buna seara tuturor. Intreb aici dupa lungi cautari fara rezultat pe google. Sper ca cineva sa imi raspunda daca nu din experienta personala cat de cat ... (vezi toată discuția)
Tva si taxe vamale pentru produsele second hand ion_ionel ion_ionel Buna ziua. Caut de ceva vreme pe internet dar nu am reusit sa gasesc pe nicaieri raspunsul la intrebarea mea. Daca primesc din afara UE produse electronice ... (vezi toată discuția)
Tva pentru produs achizitionat in ue ? in2ition in2ition Buna ziua, Urmeaza sa primesc un colet din Statele Unite. Este vorba de un laptop, care a fost achizitionat in UK si trimis in Statele Unite. Am factura ... (vezi toată discuția)