Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Telefon uitat in America...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Telefon uitat in America...

Mi-am uitat telefonul secundar la niste rude cand am fost in America, E un iphone 6 uzat, vechi de cativa ani, In caz ca il trimit la posta, va trebui sa platesc taxe vamale ca sa imi recuperez telefonul?
Buna seara ,

O intrebare grea.

Puteti incerca ca odata cu trimiterea telefonului sa trimita si actele aferente lui.
contract de vinzare cumparare si eventual factura.
daca este vechi,,de citiva ani ,,s-ar putea sa scapati fara taxe.
Interesati-va mai bine la vama de care apartineti. ei cunosc mai in amanunt procedura.

Cu stima.
Buna seara ,

vama se face pe valoarea declarata a coletului din cite cunosc.
daca valoarea nu este mare ,probabil ca nici taxa nu este mare.
Trebuie sa cintariti daca se merita sa-l mai primiti sau cumparati alt tip de tel din tara.

ramane la apreciera D-voastra

Cu speranta ca v-am fost de folos va urez succes
Buna seara, multumesc pentru raspunsuri.
Il vreau pentru ca am poze si alte fisiere pe el, Valoarea lui reala de piata este cca 150 usd. MI-l pot trimite ca gift. mai platesc taxe?
Nu stiu exact ,banuies ca da ,dar la valoarea de 150 $ valoarea este mica . Incercati poate se merita .
Interesati-va la vama ,ca nu-i mare problema.O intrebare nu strica.

Cu atat pot sa va ajut .
cu stima.
Multumesc. Am incercat la tel. dar nu raspunde nimeni. Incerc sa merg pana acolo desi sunt niste cozi....