avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere individuala

Buna ziua. Am o intreprindere individuala cu activitate de inchirieri echipamente sportive si vreau sa intreb daca trebuie sa trec in registru la sfarsitul fiecarei zile z turile sau e ok sa le faca contabila la sfarsit pe toate? Si daca pot baga bonuri de motorina si alte cheltuieli? Mersi.
Ultima modificare: Joi, 18 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ioana boca , utilizator 14:53, 18 Ianuarie 2018
Nu conteaza cine le trece da la un eventual control trebuie sa aveti registru completat la zi. Puteti sa aveti si cheltuieli deductibile partial 50% cu carburantul pe baza bonurilor pe intreprinderea individuala, piesele de schimb si reparatiile pe baza de factura pe intreprinderea individuala la auto pe care o aveti in folosinta cu contract de comodat. Dar sa puteti sa justificati ca folosirea auto a contribuit la realizarea de venit.
Deci sa inteleg ca ar fi bine sa le trec la zi daca am control sa fie ok nu doar la sfarsit de sezon....si cu masina treb sa.merg de la cluj pana la muntele baisorii 100km.dus intors deci ar fi ok sa bag bonurile

george-neagu a scris:

Nu conteaza cine le trece da la un eventual control trebuie sa aveti registru completat la zi. Puteti sa aveti si cheltuieli deductibile partial 50% cu carburantul pe baza bonurilor pe intreprinderea individuala, piesele de schimb si reparatiile pe baza de factura pe intreprinderea individuala la auto pe care o aveti in folosinta cu contract de comodat. Dar sa puteti sa justificati ca folosirea auto a contribuit la realizarea de venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tipuri de cheltuieli la i. i. DANNUTZA85 DANNUTZA85 La o intreprindere indiduala neplatitoare de tva se duce motorina (50%) daca se face un contract de comodat cu proprietarul masinii, mentionez faptul ca ... (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala Andrey23 Andrey23 Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala prestari servicii si comert service auto aurah aurah Buna seara!am un service auto ce are domeniu de activitate intretinerea si reparatia auto si comert.Intrebarea mea este: Facturile de la furnizoriprin care am ... (vezi toată discuția)