Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Intreprindere individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Intreprindere individuala

Buna ziua. Am o intreprindere individuala cu activitate de inchirieri echipamente sportive si vreau sa intreb daca trebuie sa trec in registru la sfarsitul fiecarei zile z turile sau e ok sa le faca contabila la sfarsit pe toate? Si daca pot baga bonuri de motorina si alte cheltuieli? Mersi.
george-neagu, moderator
Nu conteaza cine le trece da la un eventual control trebuie sa aveti registru completat la zi. Puteti sa aveti si cheltuieli deductibile partial 50% cu carburantul pe baza bonurilor pe intreprinderea individuala, piesele de schimb si reparatiile pe baza de factura pe intreprinderea individuala la auto pe care o aveti in folosinta cu contract de comodat. Dar sa puteti sa justificati ca folosirea auto a contribuit la realizarea de venit.
Deci sa inteleg ca ar fi bine sa le trec la zi daca am control sa fie ok nu doar la sfarsit de sezon....si cu masina treb sa.merg de la cluj pana la muntele baisorii 100km.dus intors deci ar fi ok sa bag bonurile

george-neagu a scris:

Nu conteaza cine le trece da la un eventual control trebuie sa aveti registru completat la zi. Puteti sa aveti si cheltuieli deductibile partial 50% cu carburantul pe baza bonurilor pe intreprinderea individuala, piesele de schimb si reparatiile pe baza de factura pe intreprinderea individuala la auto pe care o aveti in folosinta cu contract de comodat. Dar sa puteti sa justificati ca folosirea auto a contribuit la realizarea de venit.