Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurat medical fara venituri salariale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurat medical fara venituri salariale

Buna ziua,
As dori sa devin asigurat in sistemul de sanatate dar veniturile mele nu sunt de natura salariala. Pentru veniturile mele din alte activitati,mi se retine prin stopaj la sursa,contributia de sanatate. As putea plati diferenta contributiei pana la valoarea contributiei aferenta salariului minim pe economie, pentru a deveni asigurat? Sau trebuie s-o platesc in intregime?
george-neagu, moderator
Daca doriti sa exemplificati categoria de venit. Stopaj la sursa la contributiile sociale?
Venit din arenda.Se vireaza impozit pe venit si contributia la sanatate.