Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

Buna seara.Am ieșit la pensie in data de 15.09.2008 conform decretului 118/90 si lg 42/90 si am avut lucrați 18 ani 7 luni si 13 zile de gr I , 5 luni si 29 zile de gr II și 8 ani 4 luni si 10 zile condiții normale si mi- la reieșit o perioadă totala de 36 ani 9 luni si 12 zile , un total de 25, 51602 puncte si un punctaj mediu de 0,95091...puteți sa-mi spuneți ce punctaj mediu voi avea după recalculare?...deoarece cred ca nu s-a adăugat grupa in totalitate, iar daca fac cerere de recalculare la casa de pensii peimesc răspunsul ca a fost recalculata fara sa-mi dea modalitatea si baza legala in care a fost făcută ( am depus cerere in sensul acesta)
Nu mai beneficiati de nicio majorare.
Ati beneficiat de doua majorari pentru grupele de munca.
Prima in 2009 in urma aplicarii O.U.G.100/2008
A doua in ianuarie 2011 in urma aplicarii art.169 din legea 263/2010
Eu știam (din ce am auzit la tv la acea vreme) ca grupa se va da i trei etape...si încă o intrebare..cum pot verifica daca a fost marita suficient? ..care e formula de calcul pentru recalculare?

Carp Mircea a scris:

Nu mai beneficiati de nicio majorare.
Ati beneficiat de doua majorari pentru grupele de munca.
Prima in 2009 in urma aplicarii O.U.G.100/2008
A doua in ianuarie 2011 in urma aplicarii art.169 din legea 263/2010