Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acte carte de identitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acte carte de identitate

O sa schimb in curand actul de identitate si am vazut care sunt actele necesare:
* Cerere tip pentru eliberarea cartii de identitate
* Actul de identitate
* Certificatul de nastere, casatorie, sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila (original si copie)
* Certificatul de deces al sotului, sotiei (original si copie)
* Actul cu care se face dovada spatiului de locuit (original si copie)
* Chitanta reprezentand contravaloarea cartii de identitate (7 lei)
* Timbru fiscal in valoare de 1 leu

La actul care face dovada spatiului de locuit pot folosi contractul de inchiriere care este incheiat intre mine si agentia imobiliara si inregistrat (este actul care dovedeste domiciliul meu actual)?

Cat ar dura daca as depune in Bucuresti actele in regim de urgenta?
angajat, utilizator
Nu exista la eliberarea cartii de identitate un termen de urgenta. In principiu de la data depunerii actelor, in termen de 2 sapt veti primi noua carte de identitate. Da puteti folosi contractul de inchiriere.
Noua carte de identitate se elibereaza dupa 7 zile lucratoare.
Dar eu stiu ca cuiva i s-a eliberat buletinul aici in Bucuresti in maxim 3 zile lucratoare, daca se depun direct la INEP.
Daca folosesc contractul de inchiriere ca act doveditor al spatiului unde locuiesc acum, mi se poate elibera buletin cu acea adresa sau doar viza de flotant?
Pot sa ma casatoresc in Bucuresti daca am viza de flotant?