Forum Discuţii juridice Executare silită Trei pensii de întreținere plus trei popriri. Se pot ...
Discuție deschisă în Executare silită

Trei pensii de întreținere plus trei popriri. Se pot diminua pensiile ca să fie recuperate creditele?

Mare dilema. Am in plata trei pensii alimentare in cuantum de 800 lei. Venitul meu net este de 1600 lei. Recent mi s-au pus pe cont trei popriri provenite doua din credite neplatite in cuantum de 2000 lei respectiv 8000 lei si una in cuantum de 225000 mii lei in urma pierderii unui proces. Avand in vedere ca deja am atins pragul de 50% cu pensiile alimentare, intrebarea mea este daca se mai pot retine sume din restul sumei ramasa. Multumesc.
Manuela Rășină, administrator
Nu, nu vi se mai poate retine. Daca pt pensii nu sunteti executat silit, adica le platiti din mana, formulati contestatie la executare.
Mi s-a spus ca cel care a pus poprirea va solicita in instanta scaderea cuantumului pensiilor alimentare ca sa poata recupera la randul lui suma. Este posibil?

gi-jane2, moderator
Nu stiu cine v-a zis, dar nu e posibil. Adica e posibil sa ceara orice, nu sa si aiba castig de cauza. Era posibil daca ati fi depasit limita legala cu pensiile. Dvs ziceti ca aveti 3 pensii de platit, ori astea 3 insumeaza legal jumatate din salariu.

Pt a posta, apasati pe raspunde, nu pe citeaza.
gi-jane2, moderator
Multumesc!