Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depunere 112
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depunere 112

Trimestrial sau lunar???
O societate are cifra de afaceri la 31.12.2017 peste 100000 euro(curs la 31.12.2017)-4.6597lei
In cursul anului 2017 avea perioada fiscala la TVA si la contributii trimestrul calendaristic.
Pt ca a depasit plafonul de 100000 euro are obligatia sa treaca la Tva cu prioada lunara incepand cu 01.01.2018
Pt contributii este obligatoriu sa treaca la depunere lunara din 2018 daca nr mediu de salariati este exclusiv 3?????
In codul fiscal se face referire doar la platitorii de imp pe profit care daca au cifra afaceri sub 100000 si nr mediu angajati exclusiv 3 in anul anterior pot depune trimestrial declaratia 112
Ceea ce nu inteleg este faptul ca din 2018 toate societatile cu cifra de afaceri sub un mil de euro vor fi micro, deci nu mai putem sa ne raportam la ceea ce e in codul fiscal
Sau daca se intra in normele de aplicare a CF la imp pe micro figureaza inca plafonul de 500000 cea ce inteleg ca normele inca nu sunt modificate.
Va rog daca puteti sa mi spuneti parerea dvs
Multumesc

Morgana14 a scris:

Trimestrial sau lunar???