Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Doresc o solutie care ma poate ajuta va rog
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Doresc o solutie care ma poate ajuta va rog

Buna, ma numesc Diana, vreau sa aflu cum pot pleca cu prietenul meu in Anglia legal (am 16 ani iar el 20), am incercat sa plec cu procura pe numele lui, dar intre timp lucrurile s.au complicat. Mama mea a plecat in Italia si am rugat.o sa imi trimita semnatura de acolo dar nu vrea sa ma ajute (vreau sa specific ca mama mea il cunoaste pe baiat si este de acord cu el, la fel si tatal meu) momentan locuiesc cu tata si cu femeia care este ij concubinaj, parintii mei nu au divortat si de aceea am nevoie de semn amandurora, nu ma inteleg deloc cu nimeni in casa aceasta. Si am auzit ca pot declara la politie ca vreau sa locuies/sa fiu cu prietenul meu, iar intr.un fel ma pot incredinta lui pana la varsta de 18 ani. Va rog sa imi dati o solutie nu mai suport sa stau aici
Buna seara,
Din pacate raspunsul este NU, si va trebui sa asteptati procurile ambilor parinti sau implinirea varstei de 18 ani.
tot ce trebuie sa cunoasteti legat de Condiții de ieșire din țară pentru cetățenii români minori

Minorii cetățeni români pot călători în străinătate numai însoțiți, cu acordul părinților ori al reprezentanților legali, în baza articolului 2 alin. 2 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulații a cetățenilor români în străinătate. Prin reprezentant legal se înțelege persoana desemnata, potrivit legii, să exercite drepturile și să îndeplinească obligațiile părintești față de minor.

Poliţiştii de frontieră permit ieşirea din ţară a unui cetăţean român minor - numai dacă este însoţit de o persoană fizică majoră - în următoarele cazuri:

A. Este titular al unui document de călătorie individual (paşaport sau carte de identitate/carte de identitate electronică) și călătorește însoţit de ambii părinţi;

B. Este titular al unui document de călătorie individual (paşaport sau carte de identitate/carte de identitate electronică) şi călătoreşte împreună cu unul dintre părinţi, numai dacă părintele însoţitor prezintă o declaraţie a celuilalt părinte, din care rezultă acordul acestuia cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate, pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia, sau după caz face dovada decesului celuilalt părinte;

ce ati auzit legat de declaratia la Politie este un zvon, legal nu se poate.
Pai ai grija sa nu l aresteze pe iubit ca intretinerelatii sexuale cu un minor.Asta odata.Apoi mergi la scoala si termina 12 clase macar si Bac ul.
.Dragostea trece prin burta,mergi la scoala intai,la 18 casatoriti-va si apoi gandul la plecare.crezi ca in Anglia unbla cainii cu covrigi in coada?
La 16 ani in Anglia nu te angajeaza nimeni poate menajera pe 400 lire la negru, apoi el daca gaseste ceva de munca o sa i a 800-1200 lire....dar surpriza o camera pe langa londra nu in londra costa chiria minim 800 lire....si asa o sa fiti carne de tun adica scavi la Londra...
gi-jane2, moderator
ai mare grija cu Londra! acolo minorii sunt aproape vanati !mai ales acum dupa Brexit ! cu cine vei locui ? de te prinde cineva la munca la 16 ani singura ...fara parinti...te trimit la case de minori ! ce i cu voi mai copii?