avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... P.F.A. pot angaja zilieri?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

P.F.A. pot angaja zilieri?

Am P.F.A. pot angaja zilieri în meseria de instalatori sanitari?
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Ianuarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:50, 21 Ianuarie 2018
PFA poate angaja zilieri.

Munca necalificată cu caracter ocazional se poate presta în următoarele domenii prevăzute în Clasificarea activităţilor din economia naţională, actualizată:
a) agricultură, vânătoare şi servicii anexe - diviziunea 01;
b) silvicultură, cu excepţia exploatări forestiere - diviziunea 02;
c) pescuit şi acvacultură - diviziunea 03;
d) colectarea, tratarea şi eliminarea deşeurilor nepericuloase - clasa 3821 şi clasa 3811;
e) recuperarea materialelor - grupa 383;
f) comerţ cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii - grupa 462;
g) activităţi de organizare a expoziţiilor, târgurilor şi congreselor - grupa 823;
h) publicitate - grupa 731;
i) activităţi de interpretare artistică - spectacole - clasa 9001, activităţi-suport pentru interpretarea artistică - spectacole - clasa 9002 şi activităţi de gestionare a sălilor de spectacole - clasa 9004;
j) activităţi de cercetare-dezvoltare în biotehnologie - clasa 7211, activităţi de cercetare-dezvoltare în alte ştiinţe naturale şi inginerie - clasa 7219;
k) activităţi de cercetare-dezvoltare în ştiinţe sociale şi umaniste - clasa 7220 (săpături arheologice);
l) activităţi de întreţinere peisagistică - plantarea, îngrijirea şi întreţinerea de parcuri şi grădini, cu excepţia facilităţii de locuit particulare - clasa 8130;
m) creşterea materialului săditor - creşterea plantelor ornamentale, inclusiv gazon pentru transplantare, operaţiuni de îngrijire/curăţare a pomilor, activităţi ale pepinierelor, cu excepţia celor pentru arbori de pădure - clasa 0130;
n) activităţi ale grădinilor zoologice, botanice şi ale rezervaţiilor naturale - clasa 9140;
o) creşterea şi reproducţia animalelor semidomesticite şi a altor animale - clasa 0149;
p) hoteluri şi alte facilităţi de cazare - diviziunea 55; facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată - clasa 5520 - tabere de copii (organizate de Ministerul Tineretului şi Sportului, direct sau prin unităţile din subordinea acestuia);
q) facilităţi de cazare pentru vacanţe şi perioade de scurtă durată - clasa 5520 - cabane;
r) activităţi ale bazelor sportive - clasa 9311;
s) activităţi ale cluburilor sportive - clasa 9312;
ş) activităţi de alimentaţie (catering) pentru evenimente - diviziunea 5621.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evidenta zilieri adriana2608 adriana2608 BUNA ZIUA, SUNTEM O FIRMA DE CONSTRUCTII CIVILE,SI DORIM SA STIM CUM PROCEDAM CAND ANGAJAM ZILIERI,CE TAXE SE PLATESC SI CE FORME LEGALE TREBUIE SA ... (vezi toată discuția)
Am voie sa angajez zilieri? bulzanv bulzanv soc desfasoara activitate in standuri si piete deci simbata si dumineca de comert fast food 1. .am voie sa amgajez zilieri? 2. DACA angajez o persoana ... (vezi toată discuția)
Angajare zilieri mariastan20 mariastan20 Buna ziua, Ma numesc Maria si am o intreprindere individuala cod CAEN 2562,fara angajati si asi dori sa stiu daca pot lua sa ma ajute( in unele cazuri) pe ... (vezi toată discuția)