Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Persoana angajata cu grad handicap accentuat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Persoana angajata cu grad handicap accentuat

Buna ziua ! Doresc sa va intreb daca angajatorul plateste impozit pe mine, eu fiind angajata part-time si am grad de handicap accentuat ? Angajatorul mi-a spus ca de la 01.01.2018, cu noua lege, trebuie sa plateasca un impozit cat pentru o persoana cu norma intraga, dar eu am inteles ca cei cu handicap nu platesc impozit nici ei si nici angajatorii lor....Am inteles ca in ceea ce priveste persoanele cu handicap grav si accentuat legea nu se modifica fata de cea din 2017.
Va multumesc !!!
george-neagu, moderator
Persoanele cu handicap grav sau accentuai, cazul dvs., sunt scutite de imp. pe salariu/venit. In cazul acesta angajatorul nu retine si nu plateste nici un impozit Posibil ca s-a referit la cotele CAS si CASS!?
Mulțumesc !!!