avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... coloana de scurgere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

coloana de scurgere

buna seara am si eu o intrebare locuiesc la etajul 1 la bloc stradal cu magazin la parter.Din cauza coloanei de scurgere a refulat in apartament,este a 4 ora in 3 luni,am inteles ca trebuie schimbata teava din cauza ca este prea veche,asociatia ma duce cu vorba mereu,va rog care sunt pasi pe care trebuie sa-i urmez incaz de nerezolvare sa merg mai departe legal,ce pot sa fac?multumesc
Cel mai recent răspuns: rodica1983 , utilizator 16:09, 22 Ianuarie 2018
Ideal ar fi fost sa detineti asigurare facultativa apartament situatie in care scapati de toate aceste probleme
Daca nu aveti asigurare facultativa care sa acopere si riscul de inundatii,trebuie sa parcurgeti procedura de strangere probe ,eventual incheiat cu asocitai de proprietari proces verbal de constatare
Deoarece este vorba despre instalatie parte comuna,responsabilitatea remedierii deficientei revine exclusiv asociatiei de proprietari
Sunt asociatii de proprietari a caror presedinti exercita cu respect si cu buna credinta atributiile,,altele unde presedintii se bucura de faima si de indemnizatia lunara acordata de locatari
Initial sesizati oficial presedintele de asociatie despre problema cu care va confruntati,depuneti sesizare oficiala ,pe care o predati fie cu semnatura de primire,numar inregistrare sau corespondenta postala cu confirmare de primire
si dupa ce strang probe si in caz ca nu se rezolva nimic urmatorul pas care ar fi?la primarie si dupa in instanta sau care ar fi pasi urmatori?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inundatie apartamente nana234 nana234 am un apartament nelocuit de mai multi ani si acum cateva zile coloana de scurgere ape reziduale de la bucatarie a refulat in apartament; nefiind nimeni acolo, ... (vezi toată discuția)
Desfundare/inlocuire coloana de scurgere comuna la bloc Lidia2012 Lidia2012 Buna seara. Detin o garsoniera care de cativa ani este inundata. Anul acesta este a doua oara. Au fost probleme in garsoniera de la etajul superior - teava ... (vezi toată discuția)
Inundat de vecinul de la etajul superior bozzzan bozzzan Buna ziua! Locuiesc intr-un apartament la etajul 3 al unui bloc cu 4 etaje. Vecinul de deasupra nu locuieste in imobil (lucreaza intr-o tara straina) si vine ... (vezi toată discuția)