Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... coloana de scurgere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

coloana de scurgere

buna seara am si eu o intrebare locuiesc la etajul 1 la bloc stradal cu magazin la parter.Din cauza coloanei de scurgere a refulat in apartament,este a 4 ora in 3 luni,am inteles ca trebuie schimbata teava din cauza ca este prea veche,asociatia ma duce cu vorba mereu,va rog care sunt pasi pe care trebuie sa-i urmez incaz de nerezolvare sa merg mai departe legal,ce pot sa fac?multumesc
Ideal ar fi fost sa detineti asigurare facultativa apartament situatie in care scapati de toate aceste probleme
Daca nu aveti asigurare facultativa care sa acopere si riscul de inundatii,trebuie sa parcurgeti procedura de strangere probe ,eventual incheiat cu asocitai de proprietari proces verbal de constatare
Deoarece este vorba despre instalatie parte comuna,responsabilitatea remedierii deficientei revine exclusiv asociatiei de proprietari
Sunt asociatii de proprietari a caror presedinti exercita cu respect si cu buna credinta atributiile,,altele unde presedintii se bucura de faima si de indemnizatia lunara acordata de locatari
Initial sesizati oficial presedintele de asociatie despre problema cu care va confruntati,depuneti sesizare oficiala ,pe care o predati fie cu semnatura de primire,numar inregistrare sau corespondenta postala cu confirmare de primire
si dupa ce strang probe si in caz ca nu se rezolva nimic urmatorul pas care ar fi?la primarie si dupa in instanta sau care ar fi pasi urmatori?