Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Taxe pe venitul salarial
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Taxe pe venitul salarial

Taxa de angajarea cu 4 ore cu un salar SUB salarul minim pe economie - 1900 Ron, cum se calculeaza si daca e legal. Multumesc.
george-neagu, moderator
Nu este legal un salariu sub minim pe economie. Taxele pentru program partial de lucru se calculeaza la nivelul salariului minim brut pe economie.
Multumesc.
Mai concret: sa fii angajat cu 4 ore de munca si o retributie pentru aceste 4 ore de sub 1900 ron , NU este legal?

Salariul brut pentru 4 ore se raporteaza la salariul minim brut pe economie de 1900 lei.

HGnr. 846/2017 pentru stabilirea salariului minim brut pe țară garantat în plată

„Începând cu data de 1 ianuarie 2018, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată, sumă stabilită în bani care nu include sporuri și alte adaosuri, se stabilește la 1.900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 166,666 ore, în medie, pe lună, în anul 2018, reprezentând 11,40 lei/oră”,

pentru 8 ore/zi, programul de lucru 166.666 ore/luna, 11.40 lei/ora

pentru 4 ore/zi, programul de lucru 166.666/2=83.333 ore/luna, 11.40lei/ora, salariul brut 83.33x11.4=950 lei/brut
Va multumesc foarte mult pentru detalii si lamuriri.