avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Control intern managerial
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Control intern managerial

Buna ziua! Sunt functionar public la o primarie si am o dilema in ceea ce priveste implementarea sistemului de control intern managerial la nivelul institutiei noastre...conducerea primariei doreste sa contracteze astfel de servicii, insa avand in vedere OSGG 400/2015 conducatorul institutiei trebuie sa infiinteze prin act decizional intern Comisia cu rol in acest sens, iar acelasi ordin prevede ca delegarea acestor atributii unui tert echivaleaza cu neindeplinirea obligatiilor de catre conducatorul institutiei...Exista aceasta posibilitate de externalizare a sarcinilor privind implementarea sistemului de control intern managerial catre o societate care ofera astfel de servicii...ma intereseaza baza legala si experientele dvs.Va multumesc.
Ultima modificare: Duminică, 21 Ianuarie 2018
ContSters455690, utilizator

Alte discuții în legătură

Ref.sistem de control intern/managerial 2015 daniela-claudia daniela-claudia va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa faca un sef de compartiment resurse umane pentru a pune in aplicare prevederile Ordinului 400/2015 , mai exact ref.la ... (vezi toată discuția)
Ordinul 200/2016 al ssg privind controlul managerial intern buiavasi buiavasi buna ziua! as vrea sa imi precizati si mie unde se regaseste in acest ordin obligativitatea institutiei de a-si intocmi procedurile interne? multumesc! (vezi toată discuția)
Numire gestionar ciobotarusorin ciobotarusorin Daca ocup o functie in cadrul compartimentului control intern/managerial pot fi numit, prin cumul gestionar in acea unitate!?? ARGUMENTE CONTRA: - ... (vezi toată discuția)