Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Contract de comodat
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Contract de comodat

Daca inchei contract de comodat in particular cu cel caruia ii dau voie sa imi foloseasca locuinta, mai sunt in pericol sa ma amendeze fiscul pentru ca nu am contract la financiar depus? Eu vreau sa las un cuplu sa locuiasca in apartamentul pe care il detin fara bani, in timp ce eu locuiesc la alta adresa care apare si in buletin. De asemenea, cel care va sta la mine in locuinta vrea viza de flotant pt un loc de parcare. Este riscant sa merg la politie si sa ii accept cererea? Multumesc anticipat de raspuns!
Este diferenta intre depunere contract de comodat si acordarea de spatiu cu destinatia de locuinta spre inchiriere fara incheierea formalitatilor legal prevazute
Nu inseamna ca daca inregistrati contract de comodat dar se dovedeste ca ati inchiriat bun imobil pentru care percepeti sume de bani,nu sunteti pasibil sa raspundeti pentru savarsirea de fapte sub incidenta penala
Viza de flotant,respectiv de resedinta se inregsitreaza la serviciul de videnta persoanelor,partile asumandu-si anumite riscuri
Exista riscul ca pe parcursul derularii conventiei de utilizare spatiu de locuit ,relatiile sa se strice iar dv ca si locator sa va aflati in dificulate sa evacuati locatarul deoarece acesta detine viza de resedinta acordata anterior cu acordul dv
Sunteti singurul arbitru care hotaraste