Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Inchidere cim
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Inchidere cim

Buna ziua!

Mi-am depus dosarul pentru pensie de invaliditatr gr 3, momentan lucrez 4 ore.. As vrea sa stiu cum se va inchide cim, la primirea deciziei de pensionare sau pot lucra in continuare 1 an cf deciziei medicale?
Puteti lucra program de 4 h pe toata durata pensiei de invaliditate de gradul III. Daca doriti, puteti renunta la serviciu si CIM inceteaza la data primirii deciziei de pensionare, sau puteti la cerere.
Puteti continua activitatea , in baza unui nou c.i.m. cu maxim 4 ore/zi.
Sunt obligata sa prezint decizia de pensie la momentul cand o primesc dacă vreau sa lucrez in continuare la 4 ore? Multumesc ptr raspuns.

mihaela_1968 a scris:

Puteti lucra program de 4 h pe toata durata pensiei de invaliditate de gradul III. Daca doriti, puteti renunta la serviciu si CIM inceteaza la data primirii deciziei de pensionare, sau puteti la cerere.

La primirea deciziei trebuie sa-l prezint la locul de munca?

Cornel Vasile a scris:

Puteti continua activitatea , in baza unui nou c.i.m. cu maxim 4 ore/zi.