Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere fara drept de preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere fara drept de preaviz

Ce se piate face ib cazul in care am fost concediata fara drept de preaviz si fara a ma da in somaj macar avand in cadrul unitatii o vechime de 1 an si 8 luni?
Se poate face contestatie impotriva deciziei de concediere.
Cu ce articol v-a incetat c.i.m.?
Buna ziua eu sunt angajata de doua luni m am imbolnavit si mi sa dat un concediu medical cod 06 si angajatori nu vor sa il ia in considerare pentru ca zice ca nu am 6luni la ei este corect daca nu eu ce pot sa fac mai ales ca imi zice ca imi trece zilele in cartea de munca ca nemotivate
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu este corect .... stagiul minim de cotizare se poate cumula de la mai multi angajatori.

Puteti sesiza Casa de Asigurari de Sanatate.
Buna ziua m am interesat la casa de asigurari de sanatate si mi a zis ca pt codul 06 nu este necesar stagiul de cotizare dar angajatori refuza si imi cer o adeverinta de la fostul meu de munca iar eu nu am cum sa aduc de acolo pentru ca am lucrat fara carte de munca concediul medical este pt 5 zile urgente medico chirurgicale ce pot face in cazul asta

Cornel Vasile a scris:

Nu este corect .... stagiul minim de cotizare se poate cumula de la mai multi angajatori.

Puteti sesiza Casa de Asigurari de Sanatate.