Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... penalitati de intarziere la plata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

penalitati de intarziere la plata

Buna ziua,
va supun atentia cu o problema din punct de vedere al uinui angajat in legatura cu penalitati la un contract...
O societate a prestat un serviciu pentru firma la care eu lucrez in baza unor comenzi intocmite(semnate si stampilate)de mine ca angajat al unei firme cu punct de lucru in teritoriu si sediu central la Bucuresti. La momentul respectiv, nu s-a dorit semnarea contractului de prestari servicii de catre conducerea unde lucrez, dar pentru a se derula, era nevoie de acele comenzi si pentru ca avea controale si angajtul acelei firme prestatoare am semnat si am stampilat cu punct de lucru teritoriu ca am primit un explar din acel contract fara ca acel contract sa fie semnat de administratorii din Bucuresti.
Acum platile acelor servicii s-au efectuat cu intarziere de catre conducerea Bucuresti, dar firma prestatoare de servicii solicita acum penalitati de intarziere la plat din contract care reprezinta o suma considerabila.
Va intreb acum daca nu exista contractul semnat de conducere Bucuresti(exista comenzile mele semnate, facturile pe care le-au recunoscut si achitat deja cei din Bucuresti) pot solicita prestatorii de servicii aceste penalitati si o alta problema ce ma nelinisteste, daca acea semnatura de primire a unui exemplar din contract ma poate invinovati in fata conducerii sub un fel...
Multumec frumos,
1-
daca nu exista contractul semnat de conducerea Bucuresti
,pe baza de consecinta Nu exista baza legala prin care sa va jutificati penalitatile.
2-
daca acea semnatura de primire a unui exemplar din contract ma poate invinovati in fata de conducerii sub un fel...
mai ales in ceea ce priveste eventualele prejudicii cauzate entitatii -parte in contract,care a incalcat vreuna dintre prevederile generale sau cele speciale- consimtite si asumate reciproc, care guverneaza contractele incheiate intre persoane juridice.
Nu exista contract semnat de ambele parți prin reprezentanții legali - nu se pot percepe/calcula penalități.
La facturi se pot aplica dobânzi cf. Ordonanța nr. 9/2000 privind nivelul dobânzii legale pentru obligații bănești.