Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sunt presată de mama să îmi schimb religia, sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sunt presată de mama să îmi schimb religia, sau vinde ori donează apartamentul. Poate face asta?

Buna ziua, va rog ajutati-ma cu un sfat. Mama mea in varsta de 72 ani a fost diagnosticata cu cancer in faza terminala. Sunt singura la parinti dar problema e ca sunt ortodoxa si mama e penticostala. Acuma biserica ei, fratii ei cum spune ea o preseaza ca daca eu nu ma pocaiesc ea moare... Daca nu o fac vrea sa vanda sau sa doneze bisericii apartamentul. Poate sa faca asa ceva? De cand a aflat de boala parca nu mai judeca... Va rog ajutati-ma cu un sfat.
Manuela Rășină, administrator
Poate vinde apartamentul, iar Dvs puteti contesta actul incheiat.
Am sanse sa recuperez acest imobil daca sunt singura mostenitoare?
1. Ce inseamna sa va pocaiti? Adica dvs ce-ar trebui sa faceti?
2. Apartamentul a fost dobandit in timpul casatoriei parintilor?
Regula e ca nimeni nu e obligat sa lase ceva mostenire. Dacă vinde sau donează și are discernământ, nu aveți nici o șansă să obțineți nulitatea actului după deces.
avvalentina, utilizator
Si care e problema sa va pocaiti pentru cateva zile sau luni? Credinta o ai in suflet, nu in niste reguli sau acte. Dupa de moare va despocatiti si a doua zi daca va lasa altcineva alta casa treceti la mahomedani. Case sa fie, ca de religii nu ducem lipsa. Oricum toate religiile sunt un drac. Da, mama dumneavoastra poate vinde casa si sa doneze apoi banii si nu mai ramaneti cu nimic si nici nu puteti face nimic, asa ca pocaiti-va!!! macar pana la deces, apoi cum o vrea domnul.
GermanAlex, utilizator