Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vouchere de vacanta 2018 bugetari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vouchere de vacanta 2018 bugetari

Buna ziua,

Avand in vedere prevederile Art. I din OUG 46/30.06.2017, care modifică Art. 1 alin. 2 din OUG 8/18.02.2009 privind acordarea voucherelor de vacanţă:
"(2) Instituţiile şi autorităţile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, inclusiv activităţile finanţate integral din venituri proprii, înfiinţate pe lângă instituţiile publice, precum şi operatorii economici, astfel cum sunt definiţi de Ordonanţa Guvernului nr. 26/2013 privind întărirea disciplinei financiare la nivelul unor operatori economici la care statul sau unităţile administrativ-teritoriale sunt acţionari unici ori majoritari sau deţin direct ori indirect o participaţie majoritară, aprobată cu completări prin Legea nr. 47/2014, cu modificările şi completările ulterioare, acordă, în limita sumelor prevăzute în buget alocate cu această destinaţie, în perioada 1 iulie 2017-30 noiembrie 2018, o singură indemnizaţie de vacanţă sau o singură primă de vacanţă, după caz, sub formă de vouchere, în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat.

coroborat cu prevederile Art. 9 alin. 3 din OUG 90/06.12.2017:
(3) În anul 2018, instituţiile şi autorităţile publice prevăzute la alin. (1) acordă o singură indemnizaţie de vacanţă sau o singură primă de vacanţă, după caz, sub formă de vouchere, în conformitate cu prevederile art. 1 alin. (2) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 8/2009 privind acordarea voucherelor de vacanţă, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 94/2014 cu modificările şi completările ulterioare. Cuantumul voucherelor de vacanţă acordate în temeiul Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 8/2009, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 94/2014, cu modificările şi completările ulterioare, nu se ia în calcul la determinarea limitei prevăzute la art. 25 din Legea-cadru nr. 153/2017.

întrebarea este:
Cand se pot acorda Voucherele de vacanta pentru anul 2018 (ma intereseaza daca se pot acorda in orice luna a anului 2018 sau numai dupa data 30 noiembrie 2018)?

In speranta unor raspunsuri prompte va multumesc anticipat.
O zi frumoasa va doresc.
eduardvl, utilizator
Se pot acorda in orice luna a anului 2018.
Mulţumesc mult pentru răspuns.
Și totuși, la o mai atentă citire a prevederilor mai sus mentionate, consider ca trimiterea pe care o face Art. 9 alin. 3 din OUG 90/2017 la art. 1 alin. 2 din OUG 8/2009 - presupune că se poate acorda un singur voucher, în cuantum de 1450 lei - până la 30.11.2018!!!

Astfel, angajatii care nu au primit un voucher de vacanță în anul 2017, pot solicita unul anul acesta, până la 31.11.2018, pentru că prevederile art. 9 alin. 3 va produce efecte doar până la acea dată (conform trimiterii), urmând ca de la 1.12.2018 să intre în vigoare art. 26 alin. 4 din Legea 153/2017!!!

Totodată, salariații care au primit un voucher în perioada 1 iulie 2017 - 31.12.2017 - nu mai pot solicita încă unul în anul 2018 - dar pot primi indemnizatia de vacanță începând cu data de 1 decembrie 2018 - conform prevederilor art. 26 alin. 4 din Legea 153/2017, actualizata!:
(4) Începând cu data de 1 decembrie 2018, ordonatorii de credite acordă, obligatoriu, o indemnizație de vacanță. Modalitatea de acordare se stabilește prin hotărâre a Guvernului.

eduardvl, utilizator
... dar care, indemnizatie de vacanță, nu v-a fi acordată începând cu 1 decembrie 2018, datorită art. 9 alin. (1) din OUG 90/2017, care stipulează:
(1) În anul 2018, instituțiile și autoritățile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanțele publice, cu modificările și completările ulterioare, și la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006, cu modificările și completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanțare și de subordonare, inclusiv activitățile finanțate integral din venituri proprii, înființate pe lângă instituțiile publice, nu acordă personalului din cadrul acestora tichete cadou, premii și nici indemnizația de hrană și indemnizația de vacanță prevăzute de Legea-cadru nr. 153/2017.

Q.E.D.
eduardvl, utilizator