Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CERERE MOTIVATA PENTRU OBTINERE AUTORIZATIE DE MUNCA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CERERE MOTIVATA PENTRU OBTINERE AUTORIZATIE DE MUNCA

Buna ziua
Are cineva un model de cerere motivata, pt obtinere aviz de angajare in munca pentru lucrator inalt calificat (medic cu cetatenie americana)?
Cererea se depune de catre angajatorul roman, la Inspectoratul General pt Imigrari, impreuna cu alte documente.
Multumesc
Documentele care se ataseaza
[ link extern ]

Model cerere
[ link extern ]
Multumesc! Gasisem si eu acest model, dar se refera la dosarul depus de angajator pt lucrator permanent. As fi dorit un model de cerere care sa se plieze pt ''lucrator inalt calificat'', in speta medic.daca cineva a mai depus la I.G.I.....
Probabil ca modele nu gasiti , dar ce se gaseste pot fi adaptabile.
De asemenea....stie cineva la ce se refera punctul 9 din Opisul de documente necesare a fi depuse pt obtinerea avizului de munca medic cetatean non UE (lucrator inalt calificat)....respectiv ''Documentele care atestă obţinerea în România sau în alt stat membru al Uniunii Europene, ca urmare a unei experienţe profesionale cu un nivel de cunoştinţe comparabil cu calificările din învăţământul postliceal sau superior, a calificării profesionale superioare necesare ocupării locului de muncă vacant, numai în cazul profesiilor reglementate.'' Multumesc.
Se refera la diplomele de calificare in domeniul pentru care este angajat in tara.