Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Posturi conducere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Posturi conducere

Cate posturi de conducere pot fi intr-o biblioteca publica care are o organigrama cu 30 de posturi aprobata ?
danaiordache, utilizator
Posturile de conducere din organigrama bibliotecii se stabilesc in functie de domeniile proprii de activitate, existente.
Fiind vorba despre sectorul bugetar , avem:
OUG 77/2013
art.3
(1) Instituţiile şi autorităţile publice prevăzute la art. 1 alin. (1) au obligaţia să îşi modifice structurile funcţionale, astfel încât numărul total al funcţiilor de conducere din cadrul fiecărei autorităţi sau instituţii publice care are în aparatul propriu/de specialitate şi personal contractual ori, după caz, numai personal contractual să fie de maximum 12% din numărul total al posturilor aprobate. Pentru determinarea numărului total al funcţiilor de conducere prin aplicarea cotei de 12%, se procedează după cum urmează:
a) în cazul în care numărul rezultat este mai mic de unu, acesta se rotunjeşte la întreg;

b) în cazul în care numărul rezultat este mai mare de unu, acesta se rotunjeşte la numărul întreg imediat superior acestuia, dacă fracţiunea este mai mare de 0,50.

Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici,
Art. 112
(1) Numărul total al funcţiilor de conducere din cadrul fiecărei autorităţi sau instituţii publice este de maximum 12% din numărul total al posturilor aprobate. Pentru determinarea numărului total al funcţiilor de conducere prin aplicarea cotei de 12%, se procedează după cum urmează: a) în cazul în care numărul rezultat este mai mic de unu, acesta se rotunjeşte la întreg;
b) în cazul în care numărul rezultat este mai mare de unu, acesta se rotunjeşte la numărul întreg imediat superior acestuia, dacă fracţiunea este mai mare de 0,50.
....

In speta, 30 x 12% =3,6 ... adica,maxim 4 posturi de conducere.