Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ma puteti ajuta in legatura cu pensia alimentara?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ma puteti ajuta in legatura cu pensia alimentara?

In data 29.06.2017 am depus cu sotul divortul de comun acord.Avem un baietel de 11ani.Nu avem bunuri de impartit.In data de 22august am avut proces si nea divortat.Sa amanat pronuntarea pe 31august!Dupa care in 05.09.2017 am facut apel ca sa ne impacam.Dupa care el a plecat fara sa ne spuna nimic in Anglia.In data de 18.10.2017 sa inregistrat apelul la tribunal.Apelul am facut amandoi de comun acord.Insa in noiembrie 13am primit notificare de adresa ca in 16.01.2018 va fi proces dar doar pe mine ma citat.Apelul a fost respins si sa amanat pronuntarea pe 23.01.2018 deoarece Divortul a fost definitiv doar celelalta capete sau putut apela in recurs de 30zile.Rezulta ca suntem divortati.Eu am depus legalizarea sentintei si in 30.01.2018 este legalizat .Minorul e incrediintat mie prin sentinta din August.Tatal din surse ii in Anglia primeste alocatie dupa minor in Anglia.Apelul este respins ramane divortul valabil din data introducerii cererii de divort de comun acord din data de 29.06.2017.El de atunci nu ia dat minorului pensie alimentara si nu la ajutat absolut cu nimic
Acum nu mai stim nimic de el si mar interesa care sunt pasii pentru al da in judecata pentru pensie alimentara.Va multumesc.
Manuela Rășină, administrator
la instanta unde ati divortat trebuie sa faceti cerere pentru pensie de intretinere la nivelul salariului minim din Anglia... dar daca nu stiti de el,putin probabil sa reusit sa scoateti de la el banii de intretinerea minorului chiar daca aveti o hotarare judecatoreasca favorabila pentru pensie
Adresa exacta nu stiu ,dar am decizia de alocatie la mine ca ea alocatie in anglia deoarece am trait un an in anglia toata familia cand eram casatoriti. si la uitat la mine si am nr de Insurance number cu care ai dreptul sa lucrezi pe teritoriul angliei.Ii stiu adresa de email si din surse de pe facebook in ce oras ii si unde lucreaza sau a lucrat sigur nu stiu..Va multumesc.
Mi sa mai spus sa ma duc la executor judecatoresc cu sentinta legalizata,credeti ca in situatia asta mar putea ajuta sau am mai citit pe internet ca se poate cere prin ministerul justitiei straini rogatoare in Anglia
In plangere trebuie specificat tot decand ne-am cunoscut sau numa decand am divortat?va multumesc
gi-jane2, moderator
Aveți sentință judecătorească care îl obliga la plata pensiei`?
Cât a stabilit instanța că trebuie să plătească lunar`?
Sau ce sentință vreți să puneți în executare prin executorul judecătoresc`?
Trebuie să apelați la un executor din Anglia. Cel român nu are competență în afara țării.

La Ministerul Justiţiei există un Serviciu de cooperare internaţională.
`
Contact:
Direcţia Drept Internaţional şi Cooperare Judiciară
Serviciul cooperare judiciară internaţională în materie civilă şi comercială
email ddit@just.ro Fax 0372041079,
site internet www.just.ro, Cooperare judiciară internaţională
Tel. 0372041218, Fax 0372041079
`
Luaţi legătura cu acest serviciu și expuneţi situaţia.
`
Calea LEGALĂ și singura variantă posibilă și existentă este cea indicată mai sus.
Vi se va solicita hotărârea judecătorească legalizată, și date despre celălalt părinte(nerezident).
gi-jane2, moderator
Da am sentinta si minorul mi sa incredintat mie si il obliga legea pe tatal sa plateasca o patrime din minimul net venit realizat dar nu mai putin de minimul pe economie deoarece am ales procentual si nu suma fixa.Nu stiu exact exact unde e doar ca in anglia si mar costa mult un executor judecatoresc ?am nr dw nino si decizia cum ca ia alocatie in Anglia.Nu am nr de tel stiu doar emailu dar minte nu vrea sa stiu exact adresa
Cotoara Kinga Melinda, utilizator
Imi cer mi de scuze cam tarziu dar va multumesc din suflet am procedat cum miati scris si intradevar am primit raspuns.Multumesc