Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor contabil fara facultate?
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

contabil fara facultate?

pot angaja un contbil fara facultate?are doar un liceu teoretic si diploma de la ceva curs de contabilitate pe calculator.credeti ca pot sa-l angajez contabil la firma mea?:help:va rog din suflet lamuriti-ma ca nu stie nimeni sa-mi spuna
pt a fi contabil nu e obligatoriu sa aveti studii superioare. in acest caz, contabilul devine economist.

deci da, puteti angaja persoana respectiva in functia de contabil.
multumesc tare mult.
...dar trebuie sa stiti ca nu va putea semna situatiile financiare... :">
am inteles,dar in situatia asta cine semneaza?
va trebui sa apelati la un Contabil autorizat sau un Expert contabil, membru al CECCAR; o puteti face pe baza unui contract de colaborare dar e important sa aveti si contabilul Dvs propriu (eventual sa-l sustineti sa se inscrie in CECCAR)

SUCCES! B-)