Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor contabil fara facultate?
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

contabil fara facultate?

pot angaja un contbil fara facultate?are doar un liceu teoretic si diploma de la ceva curs de contabilitate pe calculator.credeti ca pot sa-l angajez contabil la firma mea?:help:va rog din suflet lamuriti-ma ca nu stie nimeni sa-mi spuna
Atentie:Contabilul autorizat poate sa semneze actele contabile si sa raspunda de intocmirea acestora cu exceptia Bilantului contabil semestrial sau anual.Bilantul contabil il poate semna o societate de evidenta contabila,un expert contabil liber profesionist sau un economist care este si angajatul firmei in cauza pe post de Director Economic.
Intrebarea mea este daca aveti increderea sau curajul sa va incredintati contabilitatea firmei unei persoane incepatoare care totusi nu a putut sa va lamureasca daca poate sau nu sa va tina contabilitatea .In practica, insemna mai mult decat adunari , scaderi ,,
Va urez succes
Dati-mi un sfat pentru urmatoarea situatie: un angajat cu vecgime, care in timp a invatat contabilitate primare si este de foarte mare incredere si priceput.Problema este ca deabia acum face liceul, este in anul 2 seral. Il pot trece contabil?
Sau in ce alta functie il pot trece, avand in vedere ca nu are liceul terminat?

Multumesc anticipat?
claudiaP a scris:

Dati-mi un sfat pentru urmatoarea situatie: un angajat cu vecgime, care in timp a invatat contabilitate primare si este de foarte mare incredere si priceput.Problema este ca deabia acum face liceul, este in anul 2 seral. Il pot trece contabil?
Sau in ce alta functie il pot trece, avand in vedere ca nu are liceul terminat?

Multumesc anticipat?

Nu puteti.
De aceea suntem noi ramanii priceputi la toate.Nu puteti sa il incadrati contabil.