avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor contabil fara facultate?
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

contabil fara facultate?

pot angaja un contbil fara facultate?are doar un liceu teoretic si diploma de la ceva curs de contabilitate pe calculator.credeti ca pot sa-l angajez contabil la firma mea?:help:va rog din suflet lamuriti-ma ca nu stie nimeni sa-mi spuna
Cel mai recent răspuns: Contabilitate sector 4 evoCONTA , Contabil 15:47, 13 Octombrie 2010
Atentie:Contabilul autorizat poate sa semneze actele contabile si sa raspunda de intocmirea acestora cu exceptia Bilantului contabil semestrial sau anual.Bilantul contabil il poate semna o societate de evidenta contabila,un expert contabil liber profesionist sau un economist care este si angajatul firmei in cauza pe post de Director Economic.
Intrebarea mea este daca aveti increderea sau curajul sa va incredintati contabilitatea firmei unei persoane incepatoare care totusi nu a putut sa va lamureasca daca poate sau nu sa va tina contabilitatea .In practica, insemna mai mult decat adunari , scaderi ,,
Va urez succes
Dati-mi un sfat pentru urmatoarea situatie: un angajat cu vecgime, care in timp a invatat contabilitate primare si este de foarte mare incredere si priceput.Problema este ca deabia acum face liceul, este in anul 2 seral. Il pot trece contabil?
Sau in ce alta functie il pot trece, avand in vedere ca nu are liceul terminat?

Multumesc anticipat?
claudiaP a scris:

Dati-mi un sfat pentru urmatoarea situatie: un angajat cu vecgime, care in timp a invatat contabilitate primare si este de foarte mare incredere si priceput.Problema este ca deabia acum face liceul, este in anul 2 seral. Il pot trece contabil?
Sau in ce alta functie il pot trece, avand in vedere ca nu are liceul terminat?

Multumesc anticipat?


Nu puteti.
De aceea suntem noi ramanii priceputi la toate.Nu puteti sa il incadrati contabil.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratiile care se depun la fisc pot fii depuse de administrator? Fl0r3ntina Fl0r3ntina buna ziua, am infiintat o firma sunt asociat unic si administrator, nu am fff multe facturi in medie 20-30 de facturi pe luna, domeniu de activitate ... (vezi toată discuția)
Obligativitate angajare economist ioanaep ioanaep Buna ziua, este obligatoriu ca o firma sa aiba angajat economist pe firma? multumesc (vezi toată discuția)
Obligatoriu contabil? lupascumihaela lupascumihaela la un srl este obligatoriu sa ai contabil cu studii superiare angajat? asociatul unic sau administratorul nu are dreptul sa-si tina evidenta contabila la ... (vezi toată discuția)