Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... art.16 din Legea 3/ 1977
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

art.16 din Legea 3/ 1977

Art.16 din Legea 3/1977 privind pensiile de asigurari sociale de stat si asistenta sociala nu este abrogat ?
Legea nr.3/1977 - in vigoare de la 01 iulie 1977 până la 31 martie 2001, fiind abrogata și înlocuita prin Legea nr. 19/2000
ContSters454516, utilizator
Desi legea 3/1977 este abrogata, art.16 din aceasta lege produce in continuare efecte.

Se deduce acest lucru din urmatoarele prevederi:

Legea 19/2000

Art. 160. - (1) Vechimea in munca recunoscuta pentru stabilirea pensiilor pana la intrarea in vigoare a prezentei legi constituie stagiu de cotizare.

Legea 263/2010

Art.16
Constituie stagiu de cotizare în sistemul public de pensii:
a) vechimea în muncă recunoscută pentru stabilirea pensiilor până la data de 1 aprilie 2001;
O lege abrogata nu-si mai produce nici un efect.

In prezent, efectele se produc datorita Legii 263/2010 si nu a Legii 3/1977.
Eu am spus de nenumarate ori nu sunt juririst si din acest motiv nu-mi pot permite sa contrazic juristii.

Ce spune ICCJ in dezbaterea Ril-lui deciziei nr.11/2015:

Se pot aplica prevederile O.U.G.nr.4/2005 chiar daca aceast act normativ a fost abrogat.

Prin urmare, se constată că și în prezent este posibilă aplicarea dispozițiilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 4/2005, aprobată cu completări prin Legea nr. 78/2005, cu modificările și completările ulterioare, în procesele declanșate în condițiile arătate, chiar dacă acest act normativ este abrogat, întrucât evaluarea în vederea recalculării și recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat stabilite în baza legislației în vigoare anterior datei de 1 aprilie 2001 (așadar, în baza Legii nr. 3/1977, cu modificările și completările ulterioare), în mod necesar trebuie a fi realizată în baza Hotărârii Guvernului nr. 1.550/2004, cu modificările și completările ulterioare, și Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 4/2005, aprobată cu completări prin Legea nr. 78/2005, cu modificările și completările ulterioare, întrucât raportul juridic de drept material este guvernat de aceste norme.

Eu ca om simplu ce sa inteleg de aici ?
Cred ca in cazul art.16 din legea 3/1977 exprimarea mea nu a fost in regula.
In legatura cu art.16 din Legea 3/ 1977 , concret : o persoana care a desfasurat activitate in grupa 1 de munca in perioada 14.09.1983-25.06.1987, adica 3 ani ,9 luni si 11 zile, deci mai mica de 5 ani , beneficiaza de stagiu de cotizare si perioada suplimentara la stagiu ( vechimea ) in munca acordata pentru perioadele realizate in grupa 1 ( Legea nr. 3/1977) , in baza legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001 si nu de 6 luni la an conf. art.17 coroborat cu 18 din Legea 263/2010 ? Si cel mai mult v-as ruga sa-mi spuneti daca v-ati lovit de pragul asta de cel putin 5 ani in grupa 1 sau grupa a 2 a ca sa beneficiezi de sporul de grupa
rodicamicu, utilizator