avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii deosebite vs Grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii deosebite vs Grupa 2 de munca

Buna ziua, as avea rugamintea daca poate cineva sa-mi spuna: Persoanele incadrate in munca dupa data de 1 aprilie 2001 - pana in prezent si care se incadreaza in conditii deosebite de munca (conform Legilor nr. 19/2000 si 263/2010), beneficiaza de spor la vechime in munca (stagiu de cotizare) in vederea calcularii vechimii pentru pensionare sau numai spor la salariu. Eu consultand cele 2 legi, observ ca exista tabelul nr. 1 de la art. 42 alin. 1 din L 19/2000, precum si tabelul nr. 1 de la art. 55 lit. a din L. 263/2010, din care rezulta ca beneficiaza de reducerea varstelor de pensionare doar acele persoane care au lucrat peste 6 ani in conditii deosebite. Asa inteleg eu. Dar cei care au lucrat mai putin de 6 ani ??? nu beneficiaza de reducerea varstei de pensionare ?. Multumesc mult daca ma poate lamuri cineva si va doresc toate cele bune :) :luck: :hugall:
Cel mai recent răspuns: Pilu , utilizator 13:58, 8 Ianuarie 2014

Perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu aferent)este reglementata de:

Legea 3/1977

Art. 16
Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe: un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II. In aceste cazuri nu se reduce limita varstei de pensionare.

Reducerile sunt cele din tabelul nr.1 de art.55 din legea 263/2010
Multumesc domnule Carp Mircea dar intrebarea mea era "daca " Persoanele incadrate in munca dupa data de 1 aprilie 2001 - pana in prezent si care se incadreaza in conditii deosebite de munca (conform Legilor nr. 19/2000 si 263/2010), beneficiaza sau nu de spor la vechime in munca (stagiu de cotizare)". Legea 3/1977, daca nu ma insel, a fost abrogata prin L. 19/2000. Multumesc oricum.
Da.
Se acorda si pentru conditii deosebite perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu aferent)de 3 luni la 1 an.

Legea 263/2010

ART. 18
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezinta, conform legii, stagiu de cotizare realizat in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca se acorda perioade suplimentare la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu, care constituie stagii de cotizare in conditii normale, dupa cum urmeaza:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat in conditii deosebite de munca;
b) 6 luni pentru fiecare an lucrat in conditii speciale de munca;
c) 12 luni pentru fiecare an lucrat in alte conditii de munca asa cum sunt reglementate la art. 29 alin. (2).
Multumesc din suflet, toate cele bune va doresc =D>

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stagiu minim de cotizare! bună seara, am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani ... Tatiana1313 Tatiana1313 Bună seara, Am lucrat efectiv 12 ani și 6 luni, din care 3ani și 4 luni în grupa 1 de munca, iar restul în condiții grele de muncă și condiții ... (vezi toată discuția)
Grupe de munca Constantin 1411 Constantin 1411 Care sunt beneficiile grupelor de munca si ce articol din codul muncii sta la baza acestora (vezi toată discuția)