Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Actiuni detinute !
Discuție deschisă în Bursa de valori

Actiuni detinute !

Buna ziua!Cum as putea sau unde ar trebui sa sun pentru a afla despre actiunile depuse si dividentele pe care ar urma sa le ridic.De mentionat ca numai stiu firma la care le-am depus si nici data la care le-am depus(anul).Exista posibilitatea sa pierd aceste actiuni??Astept raspuns .Va multumesc!
george-neagu, moderator
Trebuie sa trimiteti o solicitare scrisa catre depozitarul central care contra cost va va transmite situatia contului de pe cnp-ul dumneavoastra, adica ce actiuni si la ce firme le aveti. Dividendele le puteti incasa doar pe ultimii trei ani daca firma respectiva a avut profit si adunarea generala a hotarat distibuirea de dividende. Acum cant trimiteti solicitarea catre depozitarul central puteti sa le trimiteti si numarul contului bancar personal , daca aveti, si atunci orice dividend va va fi virat automat in cont. Trebuie hartie de la banca cu numarul contului.
Extrasul de cont de la depozitarul central pentru persoane fizice se elibereaza la cererea titularului de cont pe baza urmatoarelor documente:
cerere de eliberare a extrasului de cont;
copia actului de identitate al titularului de cont;
dovada achitarii tarifului aferent operatiunii de eliberare a extrasului de cont pentru persoane fizice.
Pentru informaţii suplimentare vă rog să contactaţi depozitarul central la următoarele nr. de telefon: 021/408.58.40 sau 021/408.58.51
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS!

george-neagu a scris:

Trebuie sa trimiteti o solicitare scrisa catre depozitarul central care contra cost va va transmite situatia contului de pe cnp-ul dumneavoastra, adica ce actiuni si la ce firme le aveti. Dividendele le puteti incasa doar pe ultimii trei ani daca firma respectiva a avut profit si adunarea generala a hotarat distibuirea de dividende. Acum cant trimiteti solicitarea catre depozitarul central puteti sa le trimiteti si numarul contului bancar personal , daca aveti, si atunci orice dividend va va fi virat automat in cont. Trebuie hartie de la banca cu numarul contului.
Extrasul de cont de la depozitarul central pentru persoane fizice se elibereaza la cererea titularului de cont pe baza urmatoarelor documente:
cerere de eliberare a extrasului de cont;
copia actului de identitate al titularului de cont;
dovada achitarii tarifului aferent operatiunii de eliberare a extrasului de cont pentru persoane fizice.
Pentru informaţii suplimentare vă rog să contactaţi depozitarul central la următoarele nr. de telefon: 021/408.58.40 sau 021/408.58.51