avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Actiuni detinute !
Discuție deschisă în Bursa de valori

Actiuni detinute !

Buna ziua!Cum as putea sau unde ar trebui sa sun pentru a afla despre actiunile depuse si dividentele pe care ar urma sa le ridic.De mentionat ca numai stiu firma la care le-am depus si nici data la care le-am depus(anul).Exista posibilitatea sa pierd aceste actiuni??Astept raspuns .Va multumesc!
Ultima modificare: Joi, 1 Februarie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: gici , utilizator 11:17, 2 Februarie 2018
Trebuie sa trimiteti o solicitare scrisa catre depozitarul central care contra cost va va transmite situatia contului de pe cnp-ul dumneavoastra, adica ce actiuni si la ce firme le aveti. Dividendele le puteti incasa doar pe ultimii trei ani daca firma respectiva a avut profit si adunarea generala a hotarat distibuirea de dividende. Acum cant trimiteti solicitarea catre depozitarul central puteti sa le trimiteti si numarul contului bancar personal , daca aveti, si atunci orice dividend va va fi virat automat in cont. Trebuie hartie de la banca cu numarul contului.
Extrasul de cont de la depozitarul central pentru persoane fizice se elibereaza la cererea titularului de cont pe baza urmatoarelor documente:
cerere de eliberare a extrasului de cont;
copia actului de identitate al titularului de cont;
dovada achitarii tarifului aferent operatiunii de eliberare a extrasului de cont pentru persoane fizice.
Pentru informaţii suplimentare vă rog să contactaţi depozitarul central la următoarele nr. de telefon: 021/408.58.40 sau 021/408.58.51
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS!

george-neagu a scris:

Trebuie sa trimiteti o solicitare scrisa catre depozitarul central care contra cost va va transmite situatia contului de pe cnp-ul dumneavoastra, adica ce actiuni si la ce firme le aveti. Dividendele le puteti incasa doar pe ultimii trei ani daca firma respectiva a avut profit si adunarea generala a hotarat distibuirea de dividende. Acum cant trimiteti solicitarea catre depozitarul central puteti sa le trimiteti si numarul contului bancar personal , daca aveti, si atunci orice dividend va va fi virat automat in cont. Trebuie hartie de la banca cu numarul contului.
Extrasul de cont de la depozitarul central pentru persoane fizice se elibereaza la cererea titularului de cont pe baza urmatoarelor documente:
cerere de eliberare a extrasului de cont;
copia actului de identitate al titularului de cont;
dovada achitarii tarifului aferent operatiunii de eliberare a extrasului de cont pentru persoane fizice.
Pentru informaţii suplimentare vă rog să contactaţi depozitarul central la următoarele nr. de telefon: 021/408.58.40 sau 021/408.58.51

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Actiuni firma mare Madalin196 Madalin196 Buna ziua,am si eu o intrebare... primit o instiintare ca mama mea care a decedat avea niste actiuni cum se dadeau pe timpul revolutiei la o firma. Doar ca nu ... (vezi toată discuția)
Dividente Fătu Anghel Fătu Anghel Tatal meu a primit cupon de privatizare si nu la depus nicaieri ,Tata a decedat in anul 2011 eu sunt baiatul lui, mai are vreo valoare si unde as putea sa ma ... (vezi toată discuția)
Actiuni mostenite- trecere in proprietate Popa Paula Popa Paula Bună seara, Am inteles de la d-voastră, din răspunsul anterior ca am dreptul, în calitate de coproprietar la 1/2 din numărul de acțiuni (cotate la ... (vezi toată discuția)