Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... OUG 79/2017 ref. modificare Cod Fiscal e in vigoare ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

OUG 79/2017 ref. modificare Cod Fiscal e in vigoare azi sau nu?

Buna ziua,

Ma intereseaza in special masura fiscala ref. impozit 1% din cifra de afaceri pentru microintreprinderile ce au plafon de venituri acum intre 500.000 euro si 1 milion de euro.
Am citit articole ca ar fi in vigoare de la 1 ianuarie, dar am citit si alte articole pe subiect ca inca e in dezbatere proiectul in Parlament.
Rog clarificare.

Multumesc.
Da,este in vigoare. Asta e ordonanta de urgenta, intra in vigoare si apoi urmeaza sa fie discutata si aprobata ulterior in parlament care o poate aproba in forma iesita din guvern sau ii mai poate aduce unele modificari. Dar pana sa iasa din parlament in forma finala, ea isi produce efectele ca ordonanta de urgenta.