avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... OUG 79/2017 ref. modificare Cod Fiscal e in vigoare ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

OUG 79/2017 ref. modificare Cod Fiscal e in vigoare azi sau nu?

Buna ziua,

Ma intereseaza in special masura fiscala ref. impozit 1% din cifra de afaceri pentru microintreprinderile ce au plafon de venituri acum intre 500.000 euro si 1 milion de euro.
Am citit articole ca ar fi in vigoare de la 1 ianuarie, dar am citit si alte articole pe subiect ca inca e in dezbatere proiectul in Parlament.
Rog clarificare.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:17, 1 Februarie 2018
Da,este in vigoare. Asta e ordonanta de urgenta, intra in vigoare si apoi urmeaza sa fie discutata si aprobata ulterior in parlament care o poate aproba in forma iesita din guvern sau ii mai poate aduce unele modificari. Dar pana sa iasa din parlament in forma finala, ea isi produce efectele ca ordonanta de urgenta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen depunere declaratia 010 123monica 123monica Buna dimineata, Va rog mult sa ma ajutati cu urmatoarea problema. Am mers la administratie sa depun declaratia 010 pentru trecere de la impozit pe profit ... (vezi toată discuția)
Impozit micro tanasescufelicia tanasescufelicia o firma are cifra de afaceri la 31.12.2016 sub 500.000 euro,are capital social 50.200 lei,dar vrea sa treaca de la impozit pe profit la impozit pe ... (vezi toată discuția)
Cod fiscal 2016 - forma actuala este chiar varianta finala? Apc23 Apc23 Acum o saptamana printr-o ordonanta de uregta guvernul a modificat substantial noul codul fiscal din 2016. Articol aici: ... (vezi toată discuția)