Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate pune sechestru pe o casa daca ai contract de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate pune sechestru pe o casa daca ai contract de ipoteca

Buna ziua!
Am si eu o rugaminte. Poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi legate de o situatie cam complicata?
Am avut un credit ipotecar pe care l-am terminat anul trecut. In urma unei datorii, sunt nevoit sa vand apartamentul . Intrebarea mea este: poate creditorul sa puna sechestru pe casa inainte sa -i achit? Si daca pune sechestru, eu cum pot face sa vand apartamentul ca sa-mi achit datoria??

Multumesc mult.
Verificați pe site-ul Judecătoriei de domiciliu dacă exista dosar de încuviințare silita și reveniți.
Scuzati-mi ignoranta, dar cum pot verifica?
Multumesc mult.

VALENTINA MITEA a scris:

Verificați pe site-ul Judecătoriei de domiciliu dacă exista dosar de încuviințare silita și reveniți.

Poate solicita infiintarea unui sechestru tocmai pentru a nu vinde imobilul. Scopul creditorului este sa va impiedice sa fugiti cu banii. Se poate verifica pe portal.just.ro daca aveti sechestru.