avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 349 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Se poate pune sechestru pe o casa daca ai contract de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Se poate pune sechestru pe o casa daca ai contract de ipoteca

Buna ziua!
Am si eu o rugaminte. Poate cineva sa ma ajute cu niste sfaturi legate de o situatie cam complicata?
Am avut un credit ipotecar pe care l-am terminat anul trecut. In urma unei datorii, sunt nevoit sa vand apartamentul . Intrebarea mea este: poate creditorul sa puna sechestru pe casa inainte sa -i achit? Si daca pune sechestru, eu cum pot face sa vand apartamentul ca sa-mi achit datoria??

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 14:32, 2 Februarie 2018
Verificați pe site-ul Judecătoriei de domiciliu dacă exista dosar de încuviințare silita și reveniți.
Scuzati-mi ignoranta, dar cum pot verifica?
Multumesc mult.


VALENTINA MITEA a scris:

Verificați pe site-ul Judecătoriei de domiciliu dacă exista dosar de încuviințare silita și reveniți.

Poate solicita infiintarea unui sechestru tocmai pentru a nu vinde imobilul. Scopul creditorului este sa va impiedice sa fugiti cu banii. Se poate verifica pe portal.just.ro daca aveti sechestru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita neagu simona neagu simona Am credit de nevoi personale la doua banci.In cazul in care nu am putut achita mai bine de 6 luni , deoarece am fost in somaj si una dintre banci mi-a inaintat ... (vezi toată discuția)
Firma recuperare, posibilitate sechestru pe apartament cumparat cu credit petryno79 petryno79 Buna ziua, am avut un credit de nevoi personale la o banca pe care nu l-am mai platit de ceva timp,banca a cesionat creditul catre o firma de recuperare vreau ... (vezi toată discuția)
Executare silita pe un apartament cu 2 ipoteci andra7 andra7 Buna ziua, Sunt intr-o situatie disperata - casa a carei proprietara este mama are dubla ipoteca de la 2 persoane diferite - un credit este la zi pe cand cu ... (vezi toată discuția)