Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa partaj 3%
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa partaj 3%

Am inceput in aprilie 2009 procesul de partaj cu fostul sot. Am platit taxa de timbru, taxe pentru emitere de extrase de carte funciara, jumatate din taxa de evaluare a bunurilor. Procesul va fi reluat dupa vacanta judecatoareasca si amanarile datorate "grevei" in octombrie. Avocatul meu m-a informat ca instanta va cere la termen plata noii taxe de timbru de 3%. Este posibil asa-ceva? Se poate cere plata in transe sau la sfarsitul procesului? Exista o norma metodologica de aplicare a legii 276/2009? Va multumesc.
Intrucat actiunea a fost introdusa inainte de aparitia legii 276/2009 nu veti fi obligat la plata taxei de 3% din valoarea masei partajabile.
Ordonanta de urgenta nr. 212 din 04/12/2008 (Ordonanta de urgenta 212/2008)
pentru modificarea si completarea Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru

Publicat in Monitorul Oficial nr. 837 din 12/12/2008

"Art. 21. - (1) Persoanele fizice pot beneficia de scutiri, reduceri, esalonari sau amanari pentru plata taxelor judiciare de timbru, in conditiile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 51/2008 privind ajutorul public judiciar in materie civila, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 193/2008.
(2) Instanta acorda persoanelor juridice, la cerere, facilitati sub forma de reduceri, esalonari sau amanari pentru plata taxelor judiciare de timbru datorate pentru actiuni si cereri introduse la instantele judecatoresti, in urmatoarele situatii:
a) cuantumul taxei reprezinta mai mult de 10 % din media venitului net pe ultimele 3 luni de activitate;
b) plata integrala a taxei, potrivit art. 20, nu este posibila deoarece persoana juridica se afla in curs de lichidare sau dizolvare ori bunurile acesteia sunt, in conditiile legii, indisponibilizate.
(3) In mod exceptional, instanta poate acorda persoanelor juridice reduceri, esalonari sau amanari pentru plata taxelor judiciare de timbru, in alte cazuri in care apreciaza, fata de datele referitoare la situatia economico-financiara a persoanei juridice, ca plata taxei de timbru, la valoarea datorata, ar fi de natura sa afecteze in mod semnificativ activitatea curenta a persoanei juridice.
(4) Reducerea taxei de timbru poate fi acordata separat sau, dupa caz, impreuna cu esalonarea sau amanarea platii."
6. Dupa articolul 21 se introduce un nou articol, articolul 211, cu urmatorul cuprins:
Sustine gratuitatea acestui serviciu si acceseaza
Revista romana de jurisprudenta
"Art. 211. - (1) Pentru solutionarea cererii de acordare a facilitatilor la plata taxei judiciare de timbru, instanta poate solicita orice lamuriri si dovezi partii sau informatii scrise autoritatilor competente.
(2) Asupra cererii de acordare a facilitatilor la plata taxei de timbru instanta se pronunta fara citare, prin incheiere motivata data in camera de consiliu. Incheierea se comunica solicitantului si partii adverse, daca este cazul.
(3) Impotriva incheierii cel interesat poate face cerere de reexaminare, in termen de 5 zile de la data comunicarii incheierii.
(4) Cererea de reexaminare se solutioneaza in camera de consiliu de un alt complet, instanta pronuntandu-se prin incheiere irevocabila."
7. Dupa articolul 211 se introduce un nou articol, articolul 212, cu urmatorul cuprins:
"Art. 212. - (1) In cazul incuviintarii cererii de acordare a facilitatilor la plata taxei judiciare de timbru, prin incheiere se vor stabili, dupa caz, cota de reducere sau cuantumul redus al taxei, termenul sau termenele de plata si cuantumul ratelor.
(2) Esalonarea platii taxelor judiciare se poate face pe parcursul a cel mult 2 ani.
(3) In cazul esalonarii sau amanarii, instanta transmite hotararea de incuviintare, care constituie titlu executoriu, Ministerului Economiei si Finantelor/organelor competente pentru urmarirea executarii obligatiei de plata ori, dupa caz, pentru punerea in executare a hotararii privind plata taxei ori a partii din taxa datorata, la termenele stabilite. In titlul executoriu se vor mentiona si codul de identificare fiscala, domiciliul fiscal, precum si orice alte date de identificare a debitorului. Executarea silita a hotararii se va efectua prin organele de executare ale unitatilor teritoriale subordonate Ministerului Economiei si Finantelor in a caror raza teritoriala isi are sediul debitorul, potrivit legislatiei privind executarea silita a creantelor bugetare."
buna seara
precum actiunea de partaj a fost introdusa inainte de aparitia modificata a legii taxei de timbru nu veti fi pusa la plata unei alei taxe decat ce care era in vigoare la data introduceri actiuni
Va multumesc pentru lamuriri.