Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Medic de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Medic de familie

M-am mutat de curand in Bucuresti cu, chirie si am adresa de domiciliu in alt oras.
Pentru a-mi schimba medicul de familie am nevoie de viza de flotant?
Da, daca doriti sa schimbati medicul de familie cu unul din Bucuresti.
Puteti ramane la vechiul medic de familie daca ati ramas cu vechiul domiciliu.
În momentul în care vă decideți să vă schimbați medicul de familie, sau sunteți nevoit să o faceți pentru că vă mutați într-un alt oraș/localitate ori din alte motive, trebuie să aveți în vedere câteva aspecte.

„Persoanele înscrise care doresc să îşi schimbe medicul de familie şi persoanele care nu sunt înscrise pe lista unui medic de familie şi care doresc să se înscrie, vor adresa o cerere de înscriere prin transfer/cerere de înscriere, ale căror modele sunt prevăzute în anexa nr. 2 A la ordin, medicului de familie la care doresc să se înscrie, precizând numele medicului de la care pleacă, după caz. Înscrierea prin transfer pe lista unui medic de familie, se face pe baza cererii de înscriere/cererii de înscriere prin transfer și a cardului național de asigurări sociale de sănătate. Pentru persoanele cărora nu le-a fost emis cardul sau care din motive religioase sau de conștiință refuză cardul național sau pentru persoanele cărora li se va emite card național duplicat, precum și pentru copii 0-18 ani, înscrierea/schimbarea medicului de familie se face pe baza cererii de înscriere/de înscriere prin transfer. Pentru situaţiile de înscriere prin transfer, medicul de familie primitor are obligaţia să anunţe în scris (prin poştă), în maximum 15 zile lucrătoare, medicul de familie de la care a plecat persoana. Medicul de familie de la care pleacă persoana are obligaţia să transmită fişa medicală în copie certificată prin semnătură şi parafă că este conform cu originalul, prin poştă/prin asigurat, medicului primitor, în termen de 15 zile lucrătoare de la solicitare. Cabinetul medical de la care pleacă persoana păstrează originalul fişei medicale, conform prevederilor legale în vigoare”, se arată în actul normativ.
[ link extern ]