avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se plătește impozitul pentru imobilele aflate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se plătește impozitul pentru imobilele aflate în partaj?

Bună ziua! După divorț mie îmi vine sa plătesc impozitul pe teren (aprox.500ron) și fostei soții impozitul pt o garsonieră (aprox.100ron). Atât terenul cât și imobilul sunt în partaj. Sunt obligat sa plătesc imp. Pe teren doar eu? Sau cum se procedează. Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Duminică, 4 Februarie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: -ELLA- , utilizator 16:20, 3 Februarie 2018
Buna dimineata!
In timpul casatoriei bunurile comune se declara si se platesc la Taxe si impozite 50% cu 50%.
La fiecare dintre soti, pe CNP apare 50% din bunuri.
Ati remarcat vreo schimbare a declaratiei de impunere inainte si dupa divort?
Nu conteaza suma platita 500 cu 100, cat conteaza provenienta bunurilor.
De exemplu, terenul si garsoniera cum figureaza in titlurile de proprietate?
Ati terminat partajul sau inca sunteti in proces de partaj?
Pe certificatul de atestare fiscala emis de Primarie, Taxe si impozite, gasiti si procentele de partajare.
Bună dimineața! Suntem încă în partaj. Pe actele primite de la primărie scrie eu, coproprietar cu fosta soție, eu cota 50 ,ea 50. Deci eu plătesc toată suma sau 50%din suma trecuta acolo?Mulțumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Un lucru e cert: pentru bunurile in care apar cotele 50% cu 50% dvs veti plati jumatate din impozitul total.
Pe chitanta la platitor apare rol nominal unic si CNP-ul?
Si fiecaruia, daca plateste i se da chitanta pe numele lui? Ar trebui ca pentru aceste bunuri la comun, cei doi soti sa figureze separat, fiecare cu alt rol nominal unic si CNP.
Pana acum cativa ani, pentru bunurile comune era inregistrat doar unui din soti pentru toata valoarea de 100%. Dar s-a schimbat legea si primariile au creat rol nominal unic pentru fiecare sot, astfel ca fiecare are obligatia sa-si plateasca doar partea lui chiar daca sunt casatoriti.

Deci, priviti actele, chitantele si observati daca aveti rol nominal unic. Puteti intreba si la primarie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imposibilitate de a plati impozitul ioanagertrude ioanagertrude Buna seara. Am o nelamurire cu privire la cazul unei persoane care este divortata, partajul nu s-a facut iar fostul sot este condamnat la inchisoare. Femeia ... (vezi toată discuția)
Rol nominal unic vs rol comun sot-sotie George Stancu George Stancu Buna ziua. Zilele trecute, fiind in cladirea Directiei taxe si impozite locale, am surprins o discutie intre un inspector,angajat al directiei si un ... (vezi toată discuția)
Refuz înregistrare moștenitor la primărie dana-ioana dana-ioana am fost 6 frati - unul decedat ....am ramas 5. Parintii au decedat in 1988. Am deschis succesiunea la notariatul de stat, care a eliberat certificat de ... (vezi toată discuția)