Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua. Sunt pensionat pe caz de boala din anul 2014. La calcularea pensiei nu a fost luat in calcul acordul global pentru perioada 1980_1984 conform adeverintei eliberate de angajator. Pot cere recalcularea acum ?. Va multumesc
octav13, utilizator
Daca venitul in acord global nu a fost luat in calcul, puteti formula o cerere de recalculare.
Cititi si acest articol
Recalcularea pensiilor în baza adeverințelor privind veniturile obținute în acord
[ link extern ]

"ICCJ a admis recursul în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie şi a stabilit că formele de retribuire obţinute în acord global, prevăzute de art. 12 alin. 1 lit. a) din Legea retribuirii după cantitatea şi calitatea muncii nr.57/1974 vor fi luate în considerare la stabilirea şi recalcularea pensiilor din sistemul public, dacă au fost incluse în salariul brut şi, pentru acestea, s-a plătit contribuţia de asigurări sociale la sistemul public de pensii. "
( Decizia nr.19/2011 a fost publicata în Monitorul oficial nr. 824 din 22 noiembrie 2011)