Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Impamantare
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Impamantare

In grija cui revine impamantarea unui bransament electric
Impamantarea se realizeaza de catre constructorul locatiei pentru care s e realizeaza bransamentul. Acest constructor realizeaza si dulapul/ casuta unde se va realiza bransamentul.
Bransamentul nu poate sa devina efectiv daca nu este realizata impamantarea cutiei si nu sunt masurate prizele de pamant. Pentru masuratoare se emite buletin de determinare de catre firma care a realizat masuratoarea.
ENEL a facut bransamentul, a montat contorul, a tras in imobil F+N, a legat o priza trecuta prin siguranta si la revedere. Priza nu are impamantare.
Practic l-a lasat pe DENIS in casa.
Sesizati firma care a realizat bransamentul in scris cu nr. de inregistrare/ data mentionand riscurile potentiale de incediu si/ sau explozie, respectiv riscul de electrocutare.