avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta pentru concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta pentru concediu medical

Buna ziua. Sunt in concediu medical si vreau sa prelungesc, dar la locul meu de munca refuza eliberarea adeverintei din cauza ca am primit o Adeverinta acum 2 saptamani cand am prelungit concediul medical. De ce nu pot sa primesc inca o Adeverinta?
Ultima modificare: Marți, 6 Februarie 2018
Cristi_56, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:41, 6 Februarie 2018
Casa de asigurări de sănătate/angajatorul are obligaţia să elibereze asiguratului adeverinţa prevăzută în anexa nr. 7 la normele de aplicare a OUG 158/2005, din care să reiasă numărul de zile de concediu medical avute în ultimele 12/24 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari legislative ordinul 15/2018; oug 99/2017 benji2018 benji2018 Legislatia domeniului prevede: - NORMĂ din 5 ianuarie 2018 de aplicare a prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile ... (vezi toată discuția)
Poate angajatorul sa nu îți mai des adeverința cu nr de zile ... Nico1978 Nico1978 Poate angajatorul sa nu îți mai des adeverința cu Nr de zile medicale pe care trebuie dusă să îți poți lua concediul medical (vezi toată discuția)
Refuz plata concediu medical Andreea1711 Andreea1711 Buna ziua, Am urmatoarea situație, fostul angajator nu imi elibereaza adeverinta cu cotizatiile, ma tot amana, la actualul loc de munca lucrez de 3 luni de ... (vezi toată discuția)