avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Am găsit o citație în ușa de la apartament, dar nu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Am găsit o citație în ușa de la apartament, dar nu e pe numele meu sau al nimănui cunoscut

Bună ziua.

Tocmai am ajung acasă si am găsit o citație împăturită, în ușa apartamentului. Adresa de pe hârtie este corectă, însă numele care apare nu este al meu și nu este al nimănui din familie, al nimănui cunoscut. Am cumpărat apartamentul acum 3 ani de la o doamnă pe care o chema altfel decât numele persoanei căreia îi este adresată citația. În plus, este pentru „... suspect în cauza privind art. 378 alin. I din Cod Penal”. Din câte am găsit pe internet, este vorba despre:

„Abandonul de familie

(1) Săvârşirea de către persoana care are obligaţia legală de întreţinere, faţă de cel îndreptăţit la întreţinere, a uneia dintre următoarele fapte:

a) părăsirea, alungarea sau lăsarea fără ajutor, expunându-l la suferinţe fizice sau morale;

b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;

c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească,

se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.”

Nu sunt căsătorită, nu am copii, sunt studentă. Și NU sunt persoana din citație. Ce trebuie să fac în situația aceasta? Să mă prezint la data respectivă la poliție și să le explic că nu știu cine e persoana citată? Să sun, să merg acolo înainte de data respectivă și să vorbesc cu ei?

Mulțumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 7 Februarie 2018
Ale A., utilizator
Cel mai recent răspuns: Ale A. , utilizator 20:22, 7 Februarie 2018
Instiintati organul de urmarire penala emitent ca citatia a fost lasata din eroare la adresa dvs.
Multumesc.
Daca nu va este destinata, nu trebuie sa faceti nimic,nu aveti nicio obligatie.
Am inteles, va multumesc. Am reusit sa iau legatura si cu o cunostinta care stie mai multe decat mine legat de astfel de treburi si mi-a spus la fel. Imi era teama sa nu intru in bucluc daca nu fac nimic (chiar daca nu imi este destinata mie), dar se pare ca nu este cazul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara neplatita!!! cosminache123 cosminache123 Buna seara, Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pt a recupera pensia alimentara a copilului, care nu a fost platita de 1 an si 9 luni. Astept ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentară neplătită Tofan Mirela Tofan Mirela Am divorat acum 9 luni iar fostul se sustrage de la plata pensiei pt fata ce pot face eu avand dom in alt jud (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Daniel 37 Daniel 37 Buna ziua pentru neplata pensiei alimentare se poate face puscarie? (vezi toată discuția)