Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul net
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul net

Buna ziua,se poate lua un salariu de 500 roni net :O,mai mic decat salariul minim pe economie de 600 roni?#-o X-(
Multumesc.
Salar min pe economie este 600 lei brut.

Calcul salariu angajat PERMANENT:
Salariu Net = 500 lei
Baza Deducere = 250 lei
Coeficient Deducere = 1
Deducere = 250 lei
Salariu Impozabil = 298 lei
Impozit (0 lei + 16% din 298) = 48 lei
Salariu Brut inainte de Deducere = 548 lei
Salariu Brut = 656 lei
Vechime = 0 ani 0 luni 0 zile
Salariu Realizat = 656 lei
Tarif Orar = 4 lei
Fond Somaj 0.5% = 3 lei
Fond Sanatate 5.5% = 36 lei
Fond CAS 10.5% = 69 lei

Salariul minim brut pe economie este de 600 lei, care se inscrie in CIM. La acest salariu brut se ia in mana (net) mai putin, cca 470 lei.