Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale penalitati de intarziere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

penalitati de intarziere

Va rog sa ma ajutati cu cateva pareri, in urmatoarea problema:
Avem un debitor care nu ne-a achitat debitul de mai mult de 30 de zile dar suma nu atinge pragul de 30.000 lei pentru a cere insolventa. Avem un contract cu acesta iar prin contract se stipuleaza penalitati in cuantum de 0,3% pe zi de intarziere. Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate sa emitem o factura de penalitati care sa se cumuleze cu debitul neachitat pentru a atinge pragul de 30.000 lei si pentru a putea cere insolventa? Mentionez ca in contract era prevazuta o limita de credit care a fost depasita de catre noi, prin faptul ca i-am dat marfa in continuare, desi nu platise facturile anterioare, bazandu-ne pe buna lui credinta.
Avem o ordonanta de plata investita cu f. executorie si pe baza careia am inceput executarea silita dar a ramas fara rezultat din lipsa totala de bunuri.
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Buna ziua,

in opinia mea nu mai trebuie sa emiteti factura; nu veti face decat sa va mai incarcati cu niste debite catre stat;

creanta totala rezulta din contract, unde ziceti ca aveti si penalitati; nu factura este cea care naste creanta ci contractul;

Avocat Boncu
Asta inseamna ca nu putem calcula penalitatile de intarziere decat la valoarea limitei de credit stabilita prin contract si nu la valoarea tuturor facturilor, care depasesc cu aproape 50% valoarea limitei de credit?
Multumesc mult!