Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitat...sau nu...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitat...sau nu...

Ora estimata: 9:30
Complet: C3
Tip solutie: Soluţionare
Solutia pe scurt: Condamnă pe inculpatul ILĂU CĂTĂLIN, cu datele de stare civilă, pentru săvârşirea infracţiunii prev. de art.87 alin.5 din O.U.G. nr.195/2002 – modificată, cu aplic. art.320 ind.1 C.pr.pen., art.74 lit.a şi c, 76 lit.d C.pen., la pedeapsa de 2 (două) luni închisoare. Interzice inculpatului exerciţiul drepturilor prev. de art. 64 lit.a teza II, lit.b C.pen., pe durata prev. de art. 71 C.pen. În baza art. 81-82 C.pen. dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei, pe durata termenului de încercare de 2 ani şi 2 luni. În baza art. 71 alin.5 C.pen., pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii se suspendă şi executarea pedepselor accesorii. În baza art. 359 C.pr.pen. aduce la cunoştinţa inculpatului dispoziţiile art. 83 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate. Obligă inculpatul să plătească 380 lei, cheltuieli judiciare către stat, din care 200 lei, onorariu pentru avocat din oficiu Lazăr Răzvan Claudiu, va fi avansat din fondurile Ministerului Justiţiei (delegaţie nr. 154/14.05.2013). Cu drept de recurs în termen de 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, la data de 18.06.2013.
Document: Hotarâre 450/2013 18.06.2013
Cum se aplică reabilitarea în acest caz ?!...pentru că am văzut pe forum-uri variante neclare...-după perioada de incercare, apoi ..la 3 ani (iarăși ceață..)de când?!...
hotărârea rămânând definitivă.
catalinilau, utilizator
ART. 86 c.p. 1969
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.

Mulțumesc pentru lămurire
În cazierul judiciar nu s-a operat radierea... este necesară cererea de constatare a reabilitării în instanță sau se poate depune o cerere de radiere la poliție ?
Incercati intai la politie.
Mulțumesc ...s-a rezolvat!