Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Suspendarea cond. a executarii pedepsei- reabilitare ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Suspendarea cond. a executarii pedepsei- reabilitare de drept

Buna ziua
Am urmatoarea sentinta definitiva, data in 18.12.2012:
Solutie: Condamnă pe inculpatul P G, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui autoturism, având în sânge o îmbibaţie alcoolică ce depăşeşte limita legală, prev. de art. 87 al.1 din O.U.G. 195/2002 cu aplic. art. 3201 al.7 C.p.p., faptă din 31.05.2012, la pedeapsa 1 an şi 3 luni închisoare. Cu aplic. art. 71 şi 64 lit. a şi b C.p., cu excepţia dreptului de a alege, prev. de art. 64 al.1 lit. a C.p. În baza art. 81 şi 82 C.pen. suspendă condiţionat executarea pedepsei pe o perioadă de 3 ani şi 3 luni, termen de încercare. În baza art. 71 al. 5 C. p. suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata termenului de încercare de mai sus. În baza art. 359 C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 83 şi 84 C.pen. privind revocarea suspendării condiţionate în cazul săvârşirii unei alte infracţiuni în termenul de încercare sau al neîndeplinirii obligaţiilor civile din prezenta hotărâre până la expirarea acestui termen.
Intreb cand se sterge din cazierul judiciar?
Ce trebuie sa fac pentru asta?
Termenul de incercare de 3 ani si 3 luni de calculeaza de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Daca in perioada termenului de incercare nu ati savarsit o noua infractiune si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in temeiul disp.art 83 si 84 din vechiul cod penal, intervine reabilitarea de drept.
Mergeti la Serviciul de Cazier Judiciar si solicitati eliberarea unui certificat de cazier judiciar.
La acest moment ar trebui ca pedeapsa aplicata sa nu mai figureze in cazier.

Art.. 86 c.p.din 1969
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.