Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Rezervare denumire asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Rezervare denumire asociatie

Buna ziua. Ma intereseaza sa stiu cine poate completa cererea pentru rezervarea denumirii unei asociatii. Iar in cazul in care solicitantul este o persoana juridica, mai este nevoie de o procura pentru cel care depune cererea?
Orice persoana fizica poate solicita rezervarea denumirii unei asociatii la registratura MJ sau prin posta completand formularul si achitand taxa de timbru.Nu trebuie nici o imputernicire,poate chiar sa nu faca parte din membrii fondatori.
Va multumesc!
Solicitant poate fi si persoana juridica, si nu e nevoie de dovada calitatii de reprezentant. Pentru ca asemenea solicitari poate face si orice persoana fizica fara a trebui sa justifice sau dovedeasca vreo calitate sau interes specific