Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Împărțirea cheltuielilor cu apa. Este legal ca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Împărțirea cheltuielilor cu apa. Este legal ca aceia care nu dau citirea într-o lună să plătească toate pierderile?

Buna seara,
Avem o cutuma in asociatia noastra de locatari, anume ca aceia care nu reusesc sa dea citirea la apa intr-o luna platesc in plus 'pierderile'. Ca sa ma explic, datele problemei sunt dupa cum urmeaza:
> presupunem ca N-2 apartamente au dat citirea la timp si au un consum cumulat e X mc
> 2 apartamente nu au dat citirea la timp.
> consumul de apa inregistrat pe scara sa zicem este de Y mc (unde Y substantial mai mare ca X) probabil datorita pierderilor sau subraportarii
Diferenta Y-X mc va fi acoperita de cei din cele 2 apartamente care nu au dat citirea.
Asa se face ca eu pentru luna trecuta am fost incarcata cu 29 mc apa rece si 49 mc apa calda, in conditiile in care eu sunt o persoana intr-o garsoniera, iar consumul meu mediu lunar este mult mai mic.
Unde mai pun ca daca celalalt intarziat la citire locuieste intr-un apartament de 3 camere ,3 persoane, . Impartim la jumatate consumul nejustificat de apa Y-X.
Mie nu mi se pare OK o astfel de decizie interna. De unde pot sti eu daca nu cmva platesc ce nu raporteaza altii, caci nu le pot verifica eu contoarele de apa; citirea este data individual, nimeni nu verifica.
M-am oderit sa le fac statistici, sa le fac estimate de consum lunar sau trimestrial pe apartamente, consumuri maxime, minime, whatever in baza datelor istorice, an sugerat sa platim eventual o luna, doua, trei inainte, daca asta e problema, ca un fond de rulment pentru apa. Dar ei refuza si eu ma tot gandesc ca daca o regula stupida nu se schimba de ani de zile si eu o incasez sistematic este pentru ca serveste cuiva anume, Cei ocupati ssau plecati din localitate care nu reusesc sa dea citirea lunara ca pe vremea lui Ceasescu platesc oalele sparte. Situatia este si mai aberanta. Daca plec 2 luni din tara, conform regului lor eu tot voi pati zeci de metri cubi. NU mi se pare corect si nici logic.
Este acceptabila o astfel de regula interna, conforrm legilor curente.?Exista o solutie prin care sa contest o astfel de 'regula'?

Multumesc foarte mult daca ma veti lumina si/sau indruma cum sa procedez pentru a combate stupizenia retrograda de secol 20.
Manuela Rășină, administrator
In Romania, cutuma nu este litera de lege. Din moment ce aveti apometru, toate sumele se vor determina functie de numarul de metrii cubi consumati. Solicitati asociatiei sa va puna la dispozitie actul (procesul verbal al asociatiei de proprietari) prin care s-a dispus o asemenea masura abuziva. Nimeni nu este obligat sa plateasca ceea ce nu a consumat.
Buna ziua,
Multumesc pentru indrumare. Le voi cere decizia de asociatie de locatari care posibil exista caci ei cativa anunta sedinta, Daca nu vin destui, si nu vin, se reprogrameaza. Asa ca se aduna 6-7 si decid ce le comvine.
Dar chiar si asa este eu zic ca este o decizie ilogica si inechitabila si nu te poti opri sa iti pui intrebarea "cui foloseste".
Eu daca dau citirea cu intraziere pur si simplu nu stiu la ce se raporteaza ei cand imi calculeaza cheltuielile din luna cu citirea la zi. Posibil sa platesc de la ultima citire data.
Te doare mintea.

Scuze pentru erorile de typo din mesajul initial.

Week-end placut

semiangry a scris:

Buna seara,
Avem o cutuma in asociatia noastra. NU mi se pare corect si nici logic.

Problemele de obicei apar cand multi oameni nu dau valoarea reala a apometrelor. Multi scad 1-2 metri pe care spun ca ii pun luna viitoare, multi daca au xxxx.9 declara xxxx.0, toate acestea plus eventualele pierderi duc la acumularea de metri in plus. Faptul ca 2 persoane nu declara la timp este tot din vina lor. Nu este vina celor care declara ca acele 2 persoane nu au timp. Cum ei isi fac timp...asa ar trebui sa faca si acele 2 persoane. Cam asa merge "cutuma". Ca sa scapi de treaba asta cel mai bine intri in hora si declari mai din timp un procentaj estimativ. Oricum la un monent dat se va face regularizarea, se va merge din apartament in apartament, se vor citi contoarele, se face suma si diferenta sunt declarate pierderi pe retea.
Probabil te obliga sa platesti diferenta daca nu ai declarat insa luna viitoare cand dai valoarea se face o regularizare si platesti mai putin.
La orice asociatie am vazut ca se procedeaza la fel, chiar daca sunt putini cei care s-au strans, se considera ca ei sunt cei carora chiar le pasa de situatia semnalata prin sedinta.
Cel mai bine declari la timp iar cand esti plecat anunti si te trece cu 0, fapt pe care tu il dovedesti cu declararea apometrului inainte sa pleci si dupa ce ai venit.
GabrielONE, utilizator
o rezolvare eleganta este instituirea unor conventii de consum pe modelul Electrica.
In luna in care nu a dat citirea, se trece valoarea din conventia individuala.
Diferentele de apa se impart dupa cele 3 criterii: consum, cota parte indiviza si numar de persoane.
@semiangry
După cum se vede la dv. in Asociație cei aleși nu cunosc legile și de aceea apar nemulțumiri in Asociație . Hotărarile luate in Adunarea Extraordinară a Asociației de Proprietari nu trebuie să fie mai presus de legile de convețuire din codomeniu .
La subiect , Asociația a făcut un abuz că v-a incărcat cu atația mc de apă rece și caldă , potrivit Normelor A.N.R. Asociația in cazul in care un ap. nu declară citirea intr-o lună se va lua consumul anterior cand a fost dat . Numai in cazul in care un ap . nu permite citirea timp de trei luni atunci Asociația de Proprietari potrivit legii A.N.R. poate lua in calcul ca ap. respectiv fără repartitoare și va repartiza cosumul după nr. de persoane din ap. luand in calcul 3,3 mc apă caldă de persoană și 5,1 mc apă rece de persoană pe lună .