Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adresa/adeverinta somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adresa/adeverinta somaj

buna,

am angajat un vnit din somaj ......va rig sa imi spuneti ce acte trebuie sa fac pentru a anunta la somaj ca este angajat din nou.

multumesc#-o
Buna dimineata!
El va trebui sa mearga sa anunte la AJOFM (dumneavosstra ii dati situatia locurilor vacante- cum se face de obicei) si va va aduce de acolo adresa pe care o veti completa.
O zi buna!
buna ziua
Am 43 de ani 22 de ani in cartea de munca si sunt angajat cu studii superioare , as dori sa aflu daca cuantumul somajului se calculeaza la venitul minim pe ecomomie studii superioare 1200 lei sau 600lei fara studii.
multumesc
Art. 39. (2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

Salariul minim brut pe economie este 600 lei in acest moment.
Cei cu studii superioare au un coeficient de ierarhizare care se aplica la salar minim pe economie(2*600=1200).

CCM unic la nivel national 2007-2010
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.
Angel 2007 a scris:

Art. 39. (2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevăzute la alin. (1) este o sumă acordată lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, după cum urmează:
a) 75% din salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) suma prevăzută la lit. a) la care se adaugă o sumă calculată prin aplicarea asupra mediei salariului de bază lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevăzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.

Salariul minim brut pe economie este 600 lei in acest moment.
Cei cu studii superioare au un coeficient de ierarhizare care se aplica la salar minim pe economie(2*600=1200).

CCM unic la nivel national 2007-2010
Art. 40. - (1) Se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare, pentru următoarele categorii de salariaţi:
d) personal încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este cea de studii superioare = 2.
(2) Coeficienţii de salarizare de la alin. 1 se aplică la salariul minim negociat pe unitate.

Pentru cei cu studii superioare se calculeaza la 1200 lei :O

bvr, utilizator
Dispozitiile CCMUNN cu privire la aplicarea coeficientului de ierarhizare nu se aplica in cazul stabilirii cuantumului indemnizatiei de somaj. Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileste prin hotărâre a Guvernului