avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia pentru somaj cum se calculeaza?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia pentru somaj cum se calculeaza?

Va rog sa ma lamuriti,nu inteleg clar din legea somajului."Salariul minim pe economie",pentru toti salariatii?S-au se tine cont si de coeficientul de ierarhizare?
Ex:Pentru studii sup.sal minim 1200.In ultimile 12 luni sal 1200.Vechime in munca 12 ani.
Ce imdemnizatie de somaj,se va obtine si pentru ce perioada,de la 01.03.2009?
LOREDANA
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:46, 19 Februarie 2009
Indemnizatia de şomaj este o suma neimpozabila, reprezentind 75 % din salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, la care se adauga, pentru persoanele cu un stagiu mai mare de trei ani, o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
Salariul minim brut pe tara este de 600 lei.

Cota procentuala care se adauga va fi de
3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin trei ani,
5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin cinci ani,
7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani,
10 % pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani.

Indemnizatia se va acorda şomerilor pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare:
6 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an,
9 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin cinci ani,
12 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

In speta, veti beneficia pe o perioada de 12 luni de o indemnizatie de somaj in valoare de 450 + 7% x 1200 = 534 lei

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie de somaj pentru studii superioare mariana giur mariana giur Buna ziua! Daca am peste 10 ani de munca, studii superioare, beneficiez de 75% din salariul minim brut pe tara, adica din 1200 lei? Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Calcul somaj Alin Gheorghe Alin Gheorghe buna ziua! o intrebare va rog...cum se calculeaza indemnizatia de somaj? de exemplu eu am avut salar brut 1750 in cim , net in jur de 1450-1600 ( includeau ore ... (vezi toată discuția)
Somaj MarinD MarinD Va rog sa-mi spuneti ajutorul de somaj ce procent se plateste si din ce ( din salariul min pe economie sau din salariul de baza al angajatului din care s-a ... (vezi toată discuția)